Firma zachęcona efektem późniejszych badań wykazujących, że szczepionka zmniejsza ilość wirusa, który powoduje AIDS, planuje testy, które można finansować z własnych środków, jeśli Bionor znajdzie partnera "Szukamy partnerów z sektorów publicznych i prywatnych", powiedział prezes Lund pełniący funkcję CEO (Chief Executive Officer).
Akcje spółki spadły o 81 procent 1 października, gdy ogłoszono wyniki nieudanych badań. Akcje Bionoru wzrosły od tamtego czasu prawie czterokrotnie w ciągu ostatnich trzech miesięcy, co czyni spółkę gigantem wśród producentów leków skandynawskich. Bionor w grudniu zyskał przez pierwszy kwartał ( po sprzedaży znaków towarowych w odniesieniu do produktów żywieniowych) około 110 milionów koron ($ 19 mln), co zaowocowało umieszczenie go w "zdrowej sytuacji finansowej," .
Naukowcy szukają szczepionki, która może wykorzystać naturalne mechanizmy obronne we własnym ciele aby zapobiec infekcji HIV. Poszukiwania rozpoczęły się około ćwierć wieku temu. Pierwszy eksperyment przeprowadzony w 1988 roku w Bethesda, Maryland w bazie National Institutes of Health doporwadził do zmienjszenia zdolność wirusa do mutacji
"To, co próbujemy zrobić nie jest łatwe," powiedział Gary Nabel, dyrektor NIH's Vaccine Research Center. Przełom w badaniach nastąpił w zeszłym roku kiedy odkryto przeciwciała, które zabijają ponad 90 procent szczepów HIV.
W przeprowadzonych wcześniej badaniach zakończonych fiaskiem starano się sprawdzić, czy szczepionka wzmacnia system odpornościowy organizmu na tyle aby, pacjenci mogli zaprzestać stosowania terapii antyretrowirusowej. Połaczenie szczepionki oraz leków stosowanych w terapi mogły doprowadzic do nieporządanych efektów ubocznych takich jak wysypka czy bóle głowy i wyioty, dlatego też głownym załozeniem nowej szczepionkowej terapi jest eliminacja dodatkowych leków .
Inne firmy które są w fazie testowania szczepionek przeciwko HIV to: Novartis AG , Inovio Pharmaceutical Inc , Profectus BioSciences Inc i GlaxoSmithKline Plc . Firma Merck & Co przerwała badania nad szczepinka o nazwie V520 szczepionki w 2007 r., po nieudanych testach w fazie pierwszej.
Źródło:www.bloomberg.com
Oprac.: Agata Bednarek
KOMENTARZE