Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bioniczna Rewolucja – fascynująca opowieść o powstawaniu 3D bionicznej trzustki
Bioniczna Rewolucja – fascynująca opowieść o powstawaniu 3D bionicznej trzustki

14 marca 2019 r. zespół naukowców z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki pod kierunkiem dr. hab. med. Michała Wszoły wydrukował pierwszy na świecie prototyp 3D bionicznej trzustki. Było to wydarzenie o przełomowym znaczeniu. Przy zastosowaniu nowatorskich technologii biodruku 3D, z żywych komórek stworzono w pełni funkcjonalny organ. Jego powstanie budzi nadzieję na sukces w walce z cukrzycą typu 1. Niemożliwe stało się możliwe.

 

 

W trakcie prac w laboratorium Fundacji wykonano kilkadziesiąt niezwykłych, artystycznych zdjęć mikroskopowych. Uchwycone na nich elementy ludzkiego organizmu zachwycają bogactwem form, struktur i kolorów. Kompozycja fotografii nadaje im formę obrazów i przywołuje skojarzenia z szeroką gamą stylów malarskich i artystycznych. Przychodzą na myśl dzieła dadaistów, symbolistów, surrealistów, ekspresjonistów, twórców tej miary co Jackson Pollock, Vincent van Gogh czy Edvard Munch. Fotografie spod mikroskopu pokazane w Galerii Plenerowej to ilustracja fascynującej opowieści o powstawaniu 3D bionicznej trzustki – innowacyjnej terapii leczenia cukrzycy typu 1. Wybór miejsca ich prezentacji nie jest przypadkowy, bowiem Łazienki Królewskie to harmonijne połączenie natury, sztuki i wiedzy inżynieryjnej.

Prezentowane na wystawie obrazy będą przedmiotem II aukcji charytatywnej pod tym samym tytułem, z której dochód zostanie przeznaczony na budowę Europejskiego Centrum Biotechnologii Medycznej. Multidyscyplinarne Centrum umożliwi nie tylko kontynuację badań nad bioniczną trzustką, ale również opracowanie innych pionierskich terapii medycznych. II aukcja charytatywna „Bioniczna rewolucja” odbędzie się online, 27 maja 2021 r. o godz. 19.30 na platformie aukcyjnej onebid.pl. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i wzięcia udziału w licytacji. Wystawę można odwiedzać w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie, u zbiegu ul. Agrykola i Al. Chińskiej w dniach 1-31 maja 2021 r. Wstęp wolny. Partnerem wystawy jest Muzeum Łazienki Królewskie. Portal Biotechnologia.pl objął patronat medialny nad tymi wydarzeniami. 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter