Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biomed-Lublin rozpoczyna budowę fabryki. Nawet milion opakowań ONKO BCG rocznie
Biomed-Lublin rozpoczyna budowę fabryki. Nawet milion opakowań ONKO BCG rocznie

Nowy zakład ONKO BCG wybuduje firma Karmar S.A. Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą to kolejny, ważny krok w kierunku konsekwentnie realizowanej strategii związanej z rozwojem produktów leczniczych BCG. Dzięki tej inwestycji powstanie komercyjna linia do produkcji leku ONKO BCG, która skokowo zwiększy jego potencjał produkcyjny.

 

 

Budynek nowego zakładu produkcyjnego ONKO BCG powstanie w ciągu 16 miesięcy. Wynagrodzenie, jakie otrzyma Karmar, ustalono na 68,99 mln zł. Należy dodać, że w zeszłym roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 przyznała Biomedowi dotację na budowę zakładu ONKO BCG. Jej wartość to 60% kosztów kwalifikowanych. – Cieszymy się, że naszym partnerem przy budowie nowego zakładu produkcyjnego jest Karmar S.A., należący do Grupy Bouygues Construction. Dotychczasowa współpraca z tą firmą układa się bardzo dobrze, a wspólne doświadczenie przy budowie CBR tylko potwierdza, że jest to solidny partner. Oferta firmy Karmar, wyłoniona w ramach przetargu, spełnia nasze oczekiwania i daje gwarancje, że nasza strategiczna inwestycja będzie realizowana zgodnie z planem. Budowa obiektu, w którym będzie odbywała się produkcja, to jeden z etapów realizacji całej inwestycji. Kolejną będzie zakup linii produkcyjnej. Zorganizowany w tym celu przetarg powinien rozstrzygnąć się w ciągu najbliższych tygodni. Mamy ambicje, aby na przełomie 2025 i 2026 r. ruszyła sprzedaż leku ONKO BCG z nowej linii – komentuje Maksymilian Świniarski, prezes zarządu Biomed-Lublin S.A.

Realizacja obiektów dla branży farmaceutycznej i medycznej wymaga specjalistycznej wiedzy i kompetencji inżynierskich. Karmar wykonuje takie projekty od 2009 r. W nowo powstałym budynku realizowanym dla Biomedu znajdą się pomieszczenia najwyższych klas czystości. Na potrzeby laboratorium będą pracowały generatory wody do iniekcji, pary czystej oraz wody oczyszczonej. Zastosowanie znajdą tu m.in. systemy BMS, EMS, CMAS, które będą nadzorowały utrzymywanie warunków pracy w pomieszczeniach przeznaczonych do badań i w części produkcyjnej. – Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że generalne wykonawstwo, tak istotnej inwestycji, Biomed oddaje w nasze ręce. To kolejna wspólna realizacja. Dzięki tej partnerskiej współpracy możemy brać udział w realizacji planu rozwoju spółki, wykonując innowacyjne technicznie przedsięwzięcia. Chcę też podkreślić, że bardzo cenimy profesjonalizm i partnerstwo we współpracy naszych firm, a to zobowiązuje – mówi Joanna Makowiecka-Gatza, prezes zarządu Karmar S.A.

Budowa nowego zakładu produkcyjnego jest realizowana w ramach projektu pt.: „Wdrożenie wyników prac B+R w zakresie innowacyjnej technologii wytwarzania produktu do immunoterapii raka pęcherza moczowego w oparciu o podszczep Moreau atenuowanych prątków gruźlicy BCG”. Będzie przebiegała w trzech etapach. Pierwszy wiąże się z budową dedykowanego budynku produkcyjnego. Dwa kolejne to odpowiednio organizacja dedykowanej i kompletnej infrastruktury produkcyjnej oraz kwalifikacja infrastruktury i walidacja procesu wytwarzania. W rezultacie powstanie komercyjna linia do produkcji leku ONKO BCG, która będzie wynikiem wdrożenia prac B+R. 

Biomed-Lublin należy do czołowych producentów i jest jednym z nielicznych w Europie wytwórców produktów leczniczych BCG. Budowa Zakładu produkcyjnego ONKO BCG pozwoli na zwiększenie wydajności o 210 tys. opakowań rocznie, co oznacza ponad pięciokrotny wzrost potencjału wytwórczego tego produktu. Spółka ma ambicję zwiększyć moce produkcyjne ONKO BCG do 300 tys. opakowań rocznie, a dysponując odpowiednią infrastrukturą, może prowadzić dalszą rozbudowę modułową zdolności produkcyjnych nawet do ponad 1 mln opakowań. Budowa zakładu produkcyjnego ONKO BCG jest odrębną inwestycją od projektu „Centrum innowacji biotechnologicznych BCG” (CBR). Budowa CBR zwiększy konkurencyjność, jakość oraz bezpieczeństwo produktów Biomedu oraz umocni jej pozycję rynkową, zaś wybudowanie nowego zakładu produkcyjnego ONKO BCG ma skokowo zwiększyć możliwości produkcyjne, a w konsekwencji – sprzedażowe tego deficytowego preparatu. Oba projekty są strategicznymi inwestycjami lubelskiej spółki biotechnologicznej. 

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter