Biomaxima będzie współpracować z niemiecką firmą HSG-IMIT w zakresie realizacji międzynarodowego projektu, opierającego się na produkcji i dystrybucji na polskim rynku rewolucyjnego urządzenia laboratoryjnego. Projekt opiewa na kwotę do 5 mln złotych i będzie trwał 2 lata. Prototyp urządzenia będzie gotowy w okresie 3-6 miesięcy od podpisania umowy właściwej.
Biomaxima zajmuje wysoką pozycję na rynku polskich producentów i dystrybutorów urządzeń analitycznych. Dzięki umowie z zachodnim partnerem, polska spółka ma szansę stać się liderem i zwiększyć konkurencyjność poza granicami kraju.
Aby móc skutecznie zdobywać rynki eksportowe BioMaxima musi mieć pełną peletę własnych produktów. Same odczynniki biochemiczne nie gwarantują sukcesu. Stąd też mamy zintensyfikowane prace nad poszerzeniem produkcji o odczynniki immunoturbidymetryczne, odczynniki do analizatorów jonoselektywnych oraz szybkie testy. Najważniejsze cele firmy to inwestycje w analizatory diagnostyczne, które są sprzedawane lub dzierżawione w kilkuletnich kontraktach poprzez laboratoria służby zdrowia, chcemy poszerzyć eksport, który funkcjonuje w firmie ale na razie na marginalnym poziomie. Chcemy pozyskać znaczących dystrybutorów na rynkach zagranicznych. Przy poszerzeniu portfolio będzie to znacznie łatwiejsze– mówi Henryk Lewczuk, prezes Biomaxima S.A.
Spółka istnieje od ponad 8 lat. W tym czasie opracowaliśmy ponad 30 technologii i rozpoczęlismy kilka nowych projektów. Wraz z rozwojem firmy poszerzaliśmy ofertę handlową oraz grono partnerów biznesowych i klientów. Obsługujemy blisko 2 tys. laboratoriów w Polsce i kilku odbiorców zagranicznych. Podpisaliśmy kontrakt z największą siecią laboratoryjna Diagnostica Kraków. Działamy na dość specyficznym, ale niełatwym rynku, na którym dominują koncerny światowe jak Roche, Siemens. W kraju konkurencje stanowi dla nas firma Cormay i dystrybutorzy lokalni.– dodaje prezes.
Biomaxima S.A. pozyskała z giełdy NewConnect 3,12 mln zł, które zostały przeznaczone na podtrzymanie dynamicznego rozwoju poprzez inwestycję w analizatory diagnostyczne, prace badawcze, rozwój eksportu, zakup firmy Bio-Farm. Następnie ze środków własnych za blisko 1 mln zł nabyła spółkę Polab, oraz przejęła 100% udziałów spółki CEBO. Biomaxima postawiła własne centrum badawczo-produkcyjnego na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Mielec w Lublinie.
red. Blanka Majda
KOMENTARZE