Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BioForum otwiera się na rynek azjatycki - wywiad z Siew Hwa Ong
02.12.2010

 

Na czym polega Pani praca w Singapurze? 

W 2010 r. założyłam Acumen Research Laboratories. Firma ta skupia się na usługach badawczo-rozwojowych dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych oraz dla instytucji badawczych. Obszary w jakich się poruszamy to: badania translacyjne, walidacja i identyfikacja celów, rozwój testów, odkrywanie nowych biomarkerów oraz mechanizmów działania czynników chorobotwórczych, a także poszukiwanie pracowników. Do tej pory mieliśmy już kilka projektów dotyczących odkrywania nowych biomarkerów, a także badań nad rakiem.

Pracują Państwo nad rozwojem nowych leków biotechnologicznych. Jakie choroby są w centrum Państwa zainteresowań?

 Przez ostatnie 15 lat pracowałam nad szlakami transdukcji sygnału w komórkach nowotworowych i z tego powodu większość naszych prac skupia się na nowotworach. Niektóre mechanizmy zaangażowane w rozwój nowotworów występują również w szlakach metabolicznych i kontroli metabolicznej. Cześć informacji, które zdobędziemy znajdzie zastosowanie w leczeniu zaburzeń metabolicznych, tj. cukrzyca lub otyłość, a także w leczeniu chorób zakaźnych.

Czy dbają Państwo o ochronę patentową swoich produktów?

Bardzo ważne jest, aby innowacyjne pomysły były chronione poprzez patenty, gdyż inaczej pomysły byłyby kopiowane. W naszym przypadku własność intelektualna należy do klienta, a gdy projekt realizujemy sami, wszystko co ma wartość komercyjną chronimy poprzez patenty.

Jak duża jest firma Acumen Research Laboratories?

Obecnie posiadamy 5 pracowników. Opieramy się także na innych firmach i instytucjach naukowych. Mamy bardzo silnych współpracowników (członków wydziałów, naukowców z Uniwersytetu w Singapurze), więc nasza sieć jest bardzo duża i bardzo silna.

Pani także jest pracownikiem Uniwersytetu.

Jestem asystentką profesora i prowadzę przedmiot dotyczący biologii nowotworów.

Planują Państwo współpracę z największym w Polsce wydarzeniem o tematyce biotechnologii-Bioforum. Czy w Singapurze również odbywają się tego typu imprezy?

W ciągu ostatnich 10 lat w Singapurze nastąpił znaczny rozwój nauk biomedycznych. Odbywa się tutaj wiele imprez związanych z tą tematyką, zarówno małych, jak i takich o międzynarodowym zasięgu. Skupiają się one na różnych aspektach biotechnologii związanych m.in. z medycyną, farmacją.

Co zachęca firmy azjatyckie do udziału w Bioforum?

Myślę, że jest to nowy, interesujący, innowacyjny sposób na zebranie w jednym miejscu dużej ilości firm z dwóch bardzo różnych regionów świata. Azja bardzo intensywnie rozwija się pod względem ekonomicznym, zwłaszcza w obszarze badawczo-rozwojowym, w rozwoju wiedzy technicznej, podobnie jak Europa Środkowa, a zwłaszcza Polska. Sądzę, że zalety obu kultur będą się wzajemnie doskonale uzupełniać.

Jak wiele firm azjatyckich przybędzie na kolejną edycję Bioforum?

Współpracujemy obecnie z firmą Bio-tech Consulting. Z naszej strony chcemy zaprosić do udziału w Bioforum firmy m.in. z Singapuru, Indonezji, Chin, Indii, Tajwanu, Honk-kongu, Japonii, Australii. Promujemy to wydarzenie w naszym środowisku i próbujemy zaprosić jak największa liczbę uczestników. W naszej bazie posiadamy już wiele firm i liczymy na pozytywną odpowiedź od większości z nich. Aktualnie pracujemy nad promocją i w projekt ten jest zaangażowanych ok. 5 osób.

Brała Pani udział w różnorodnych konferencjach i spotkaniach w Polsce. Czy dorównują one poziomem do imprez azjatyckich?

Uczestniczyłam w konferencjach w Warszawie i Krakowie i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem ogromnego entuzjazmu i zaangażowania w organizację tych imprez. Wszystkie te spotkania były bardzo udane i uczestniczyło w nich wiele osób. Innowacje są bardzo istotne i myślę, że Polska doskonale to rozumie. Naukowcy posiadają wystarczającą wiedzę, aby móc angażować się w biotechnologię. W porównaniu z innymi miejscami, Polska ma ogromny potencjał i szanse rozwoju. Dodatkowo Polska nie doświadczyła tak negatywnych skutków światowego kryzysu jak inne kraje europejskie czy Stany Zjednoczone, a także ma możliwość pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej. Myślę, że macie duże szanse w krótkim czasie dołączyć do światowej czołówki państw rozwiniętych. Ważna jest edukacja i szkolenie ludzi. Polska ma szansę na prawdziwą biotechnologiczną rewolucję. 

Portal Biotechnologia.pl pragnie złożyć serdeczne podziękowania Siew Hwa Ong za udzielenie wywiadu.

 

red. Marta Cipińska

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter