Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BioForum 2013 - Medycyna spersonalizowana – klucz do nowoczesnej terapii antynowotworowej
09.05.2013

Coraz częściej medycyna spersonalizowana, oznacza nie tylko indywidualne podejście lekarza do pacjenta. To także zdecydowanie więcej niż dogłębna znajomość historii choroby i analiza terapii. Medycyna spersonalizowana to klucz do zrozumienia jednostki chorobowej, nie tylko w kontekście rasy ludzkiej, lecz przede wszystkim z punktu widzenia indywidualnej istoty ludzkiej.  I to właśnie struktura DNA stanowi klucz otwierający drogę do skutecznej terapii śmiertelnych i przewlekłych chorób

Przeszło po 60 latach od odkrycia DNA, geny dostarczają nowych, nakierowanych na indywidualizm jednostki, sposobów walki z rakiem. Dzięki informacji zawartej w chromosomach, sposób i forma terapii jest dostosowana do każdego pacjenta i jego indywidualnych cech genetycznych. Inaczej będzie więc w przypadku pacjenta o genetycznej podatności na daną chorobę, a inaczej w przypadku pacjenta, który zachorował w wyniku wystąpienia czynników ryzyka, czy też czynników środowiskowych. Ta innowacyjna zależność rzuca nowe światło na terapię, dając tym samym nadzieję na pokonanie wielu groźnych chorób, w tym nowotworów.

Obecnie wchodzimy w erę celowanych terapii przeciwnowotworowych. Stosowane leki, blokują wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworu przez zakłócanie działania specyficznych cząsteczek biorących udział w rozwoju i progresji guza.  Strategia wielu terapii celowanych skupia się na białkach zaangażowanych w szlaki sygnalizacji komórkowej, tworzących niezwykle zróżnicowany i złożony system komunikacyjny regulujący podstawowe funkcje życiowe komórki a także jej programowaną śmierć (apoptozę).

W fazie badań jest około 10  mechanizmów działania dla  celowanych terapii przeciwnowotworowych. Leki mogą blokować specyficzne enzymy i receptory czynnika wzrostu zaangażowane w proces proliferacji komórek nowotworowych, modyfikować funkcję białek regulujących ekspresję genów oraz inne funkcje życiowe komórki. Ponadto mogą indukować apoptozę komórek nowotworowych oraz blokować proces angiogenezy. Ta grupa terapii celowanych opiera się na zastosowaniu leków niskocząsteczkowych (mających zdolność do przenikania i  penetracji komórki). Inny rodzaj terapii celowanych bazuje na wykorzystaniu przeciwciał monoklonalnych, które dostarczają toksycznych cząsteczek do komórek nowotworowych, bez penetracji jej błony komórkowej.

 

Liczba przełomowych odkryć w dziedzinie terapii przeciwnowotworowej rokrocznie wzrasta. Ogromne nakłady finansowe płynące z rynku farmaceutycznego wspierają badania nad nowymi mechanizmami transportu i podaży leków do komórek nowotworowych. Jednak problem jest inny: jak połączyć mechanizm działania z konkretnym pacjentem, osiągając tym samym pozytywną reakcje na lek. Odpowiedzi na pytania jak skutecznie zintegrować molekularne narzędzia diagnostyczne do analizy poznawczej leków i czy możliwe jest, dokładne określenie odległość od produktu do rynku w ciągu 2-3 lat znajdą Państwo podczas sesji panelowej, 12 edycji Bioforum 2013, odbywającej się w Budapeszcie w dniach 22-23 maja.

 

O BIOFORUM 2013

BioForum 2013 to dwunasta edycja wydarzenia mającego na celu stworzenie efektywnego rynku usług biotechnologicznych I partnerstwa w obszarze R&D dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej.  Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 22-23 maja 2013 r. w Budapeszcie.

 

Misją BioForum jest stworzenie optymalnych warunków do rozwoju innowacyjnych firm z sektora biobiznesu w Europie Środkowej.  Dynamicznie rozwijające się firmy innowacyjne umożliwią zatrzymanie i zagospodarowanie najcenniejszego źródła rozwoju – najlepiej wykształconych, dynamicznych i kreatywnych abslowentów wyższych uczelni krajów naszego regionu. Stwarzając im atrakcyjną ofertę pracy w sposób najbardziej efektywny zagospodarujemy to bogactwo, którym aktualnie dysponujemy.

 

Więcej informacji na stronie: www.cebioforum.com

Śledź nas na Twitterze: twitter.com/CE_BioForum

Zostań fanem na Facebooku: facebook.com/cebioforum

 

 

KONTAKT DLA PRASY;

Tomasz Jachimek
PR Specialist 

email: pr@bioforum.pl
mobile: +48 782 408 411

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter