Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BioForum 2011 - Polska w kręgu zainteresowań biotechnologicznych gigantów
21.02.2011

Czego w Polsce poszukują światowi liderzy biotechnologii, m.in. Genentech, Roche czy Merck MSD?

Z uwagi na to, że Europa stawia sobie za wzór do naśladowania model amerykańskiego biznesu opartego na biotechnologii i innowacjach, organizatorzy BioForum wychodzą naprzeciw oczekiwaniom środkowoeuropejskiego rynku i od kilku lat zwracają uwagę światowych liderów firm biotechnologii na ten mały ale jakże pełen potencjału region.  Jest to tym bardziej godne uwagi, że największe amerykańskie firmy biotechnologiczne od jakiegoś czasu wykazują wzmożone zainteresowanie regionem Europy Środkowej, słusznie przypuszczając, że jego potencjał intelektualny jest w stanie wytworzyć wiele przełomowych technologii, tzw. disruptive technologies, w sektorze biotechnologii. Przykładem jest choćby firma Genentech, która stara się monitorować projekty badawczo-rozwojowe realizowane w tym regionie.

Dr Thomas F. Zioncheck

 Już 11 maja 2011 podczas BioForum  - Central European Forum of Biotechnology and Innovative BioEconomy (Łódź, andels Hotel) będzie można wysłuchać wykładu jednego z ekspertów w dziedzinie biotechnologii. Doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem największej na świecie biotechnologicznej firmy produkującej przeciwciała monoklonalne podzieli się Dr Thomas F. Zioncheck – dyrektor ds. rozwoju biznesowego firmy  Genentech (USA). Dr Zioncheck wystąpi jako jeden z keynote speaker’ów BioForum. Dr Zioncheck odpowiedzialny jest za licencjonowanie terapii i technologii w dziedzinie okulistyki, neurologii, układu krążenia i chorób autoimmunologicznych i właśnie te obszary medycyny rozwijanej przez polskie i środkowoeuropejskie innowacyjne biotechnologie są przedmiotem zainteresowania firmy Genentech.

 

Podzielę się naszymi doświadczeniami związanymi z założeniem firmy Genentech, tworzeniem innowacyjnych leków oraz wkład jaki został wniesiony w opracowywanie nowych leków przez wszystkie lata naszej działalności oraz naszemu obecnemu naukowemu tragetowi oraz współpracy z Roche – o swoich planach opowiada Dr Thomas F. Zioncheck

Genentech to tylko jeden z przykładów firm, które są żywo zainteresowane współpracą
z środkowoeuropejskim rynkiem innowacyjnej biotechnologii. Fakt aktywnego  udziału na tegorocznym BioForum również takich gigantów jak Roche, Merck MSD czy AstraZeneca świadczy, iż liderzy światowej biotechnologii nie lekceważą możliwości tkwiących w tym regionie w zakresie rozwoju innowacyjnych biotechnologii.

Jeszcze 10 lat temu nikomu nie śniło się, że w Polsce nastanie czas rozwoju nowoczesnej biotechnologii, opartej na najnowszych zdobyczach nauk biologicznych i medycznych. Taki rozwój obserwujemy w ostatnich 3-4 latach. W tym okresie powstały i rozpoczęły dynamiczną działalność m.in. takie firmy jak Mabion S.A., Celther sp. z o.o., Eurimplant S.A., Blirt S.A., Proteon Pharmaceuticals sp. z o.o. Charakterystyczną cechą tych firm jest to, że ich działalność koncentruje się na wdrażaniu innowacyjnych produktów biotechnologicznych, posiadają one rozbudowane działy badawczo-rozwojowe oraz zatrudniają wybitnych naukowców.

Jednym z niewątpliwych katalizatorów tego procesu są targi BioForum – Central European Forum of Biotechnology and Innovative Biobusines organizowane przez firmę – Bio-Tech Consulting Sp. z o.o. Impreza ta stanowi doskonałe miejsce do nawiązywania bezpośrednich kontaktów zarówno pomiędzy przedstawicielami nauki i innowacyjnego biobiznesu oraz tworzenia sieci współpracy pomiędzy śrdokowoeuropejskimi firmami biotechnologicznymi.

Tworzenie takiej sieci jest tym bardziej istotne, żekraje Europy Środkowej, takie jak Polska, Czechy Węgry, Słowacja, mają podobne wyzwania - muszą nadrobić opóźnienie w rozwoju innowacyjnych (bio)technlogii wynikające m.in. z  faktu prawie 45-cio letniego okresu zniewolenia komunistycznego. Okres miał bardzo negatywny wpływ na rozwój nowoczesnej gospodarki zarówno w sferze ekonomicznej jak
i mentalnościowej społeczeństw tych krajów. Połączenie sił w obszarze biotechnologii spowoduje m.in., że wspólnie uzyskamy masę krytyczną, która uczyni z nas interesującego partnera dla światowych liderów tego sektora. Występując oddzielnie, zdobycie zauważalnej pozycji w tym tak konkurencyjnym sektorze gospodarki zajmie o wiele więcej czasu, a dla większości małych i słabszych firm będzie w ogóle nieosiągalne.

Wspólne działanie stymulować będzie również ożywienie współpracy pomiędzy firmami regionu Europy Środkowej. Spowoduje to m.in., zatrzymanie w regionie znacznie większej części funduszy unijnych kierowanych na rozwój innowacyjnej gospodarki przyśpieszając jego rozwój, gdyż zmniejszy transfer  środków pomocowych z powrotem do Europy Zachodniej, w formie zakupów specjalistycznych usług, urządzeń czy produktów biotechnologicznych. Zatrzymując fundusze wewnątrz Regionu i przeznaczając je na współpracę pomiędzy firmami CE spowodujemy, że nastąpi szybszy rozwój ekonomiczny działających w nim firm biotechnologicznych i staną się one konkurencyjne w stosunku do firm w krajach Europy Zachodniej i USA.

BioForum 20101 -  jako najważniejsze wydarzenie biosektora Regionu jest doskonałym źródłem pomysłów, produktów oraz innowacyjnych leków, w tym biotechnologicznych. Ponadto BioForum stanowi znakomitą szansę dla pozyskiwania bezpośrednich kontaktów biznesowych
z liderami sektora biotechnologii Polski i Krajów Europy Środkowej oraz z liderami projektów badawczo-rozwojowych o potencjale wdrożeniowym głównie w sektorze biotechnologii, farmacji.

BioForumCentral European Business Forum of Biotechnology & Innovative BioEconomy  
odbędzie się 11-13 maja 2011w Łodzi

Więcej:www.cebioforum.com

KOMENTARZE
Newsletter