Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biochemiczny sposób na złoto - delftibaktyna
06.02.2013

Poszukiwacze złota będą mogli pewnego dnia zrealizować swoje cele na szalce Petriego – możemy od kilku dni przeczytać w Nature. Chociaż sam pomysł pozyskiwania metali szlachetnych z trudno dostępnych lub ubogich źródeł z wykorzystaniem mikroorganizmów nie jest nowy, to tym razem badacze przedstawiają fascynujący przykład wykorzystania bakterii, która jest zdolna do wytwarzania drobin szczerego złota.

Już dekadę temu Frank Reith, mikrobiolog środowiskowy z University of Adelaida w Australii, wykazał wraz ze swoim zespołem, że stosunkowo efektywnie można wykorzystać bakterie Cupriavidus metallidurans do pozyskiwania złota z roztworów jonów tego metalu w pozostałościach kopalnianych. Drobnoustrój wykazuje zdolność do wewnątrzkomórkowej akumulacji złota z roztworu. Jest to mechanizm, który spełnia funkcję obronną przed toksycznym oddziaływaniem rozpuszczonego w roztworze metalu. Badania są do chwili obecnej kontynuowane i dotąd nie opublikowano ostatecznych wniosków.

Tymczasem kanadyjski zespół naukowców pod przewodnictwem Nathana Magarveya, biochemika z McMaster University w Hamilton, odkrył, że w naturalnych biofilmach poza Cupriavidus metallidurans występuje także inna bateria, Delftia acidovarans. Wykazano w hodowli laboratoryjnej, że w obecności jonów złota wytwarzane są wokół kolonii ciemne obwódki złożone z drobin wytrąconego metalu. Dowodzi to biochemicznej zdolności tego drobnoustroju do pozakomórkowego tworzenia cząstek złota z jonów obecnych w toksycznym dla bakterii roztworze.

W dalszych etapach badań naukowcy z Kanady zidentyfikowali geny oraz metabolity, które odpowiadają za tę wyjątkową cechę Delftia acidovarans. W przypadku wprowadzenia mutacji w odkrytych genach, nowo powstały szczep nie wykazywał już zdolności do precypitacji złota z roztworu. Ponadto udało się wyizolować metabolit bakteryjny, nazwany delftibaktyną, który pełni kluczową rolę w mechanizmie obronnym bakterii przed toksycznym działaniem roztworu złota.

Frank Reith zwraca uwagę, że osiągnięcie zespołu Magarveya współgra z uzyskaną dotąd wiedzą na temat zdolności do biokumulacji złota u bakterii Cupriavidus metallidurans. Oba drobnoustroje mogą żyć w symbiozie w postaci wspólnie tworzonego biofilmu, gdzie delftibaktyna odpowiadałaby za obniżenie stężenia jonów metalu w roztworze do bezpiecznego dla obu rodzajów bakterii poziomu. Aplikacyjność badań traktowana jest bardzo poważnie - Magarvey zabezpieczył już prawa do delftibaktyny. Samo odkrycie i zbadanie tego swoistego biochemicznego triku u Delftia acidovarans jest kolejnym krokiem w kierunku efektywnego wykorzystania drobnoustrojów w pozyskiwaniu metali szlachetnych z trudno dostępnych bądź ubogich źródeł.


Przeczytaj również:

Mikrobiologiczny Midas


 

Ewa Sankowska

źródło:

www.nature.com

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2023>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter