– To jest kolejny moduł laboratoryjny dla firmy BioCentrum, który pozwoli z jednej strony zwiększyć portfolio badań w zakresie usług, jakie do tej pory nie były wykonywane, a z drugiej strony – powiększyć skalę działalności firmy – opowiadał Bogusław Sieczkowski. – Od 2008 roku BioCentrum jest częścią grupy kapitałowej Selvita i razem z nią tworzy największą komercyjną firmę badawczą w Europie Środkowo-Wschodniej, specjalizującą się w całym zakresie usług z obszaru badań przedklinicznych. Na ten moment jest to ponad 140 osób, które pracują u nas, a ponad 50 z nich może się pochwalić doktoratami – dodaje.
BioCentrum rozpoczęło działalność w 2004 roku z inicjatywy prof. Adama Dubina. Firma dysponuje nowoczesnym, najwyższej jakości wyposażeniem laboratorium komórkowego, analitycznego i biologiczno-chemicznego. Rozbudowa infrastruktury laboratoryjnej pozwoli na przeprowadzanie badań farmakodynamicznych umożliwiających analizę działania testowanych substancji na poziomie molekularnym.
O ogromnym potencjale firmy przekonany jest również Marek Sowa. – Tak naprawdę mamy tutaj swego rodzaju modelowe miejsce. Z jednej strony nowoczesny kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego z dużym zapleczem naukowym i laboratoryjnym, z drugiej strony wydzieloną część dla podmiotów, które właśnie z uczelniami powinny współpracować oraz inwestować w badania i w pozyskiwanie nowych technologii.
Innowacyjność i liczne osiągnięcia badawcze firmy znajdują uznanie zarówno w kraju, jak i na świecie. – Wystarczy wymienić nagrodę dla najbardziej innowacyjnej firmy biotechnologicznej na BioForum, jaka została nam przyznana, czy tytuł Rising Star, przyznawany przez Deloitte, dla najprężniej rozwijającej się firmy innowacyjnej w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Sukcesem jest komercjalizacja jednej z cząsteczek dla fińskiej firmy Orion Pharma: lek na Alzheimera, który już w przyszłym roku powinien być badany na pacjentach – wymienia Bogusław Sieczkowski.
Spotkanie zakończyło się oprowadzeniem po pomieszczeniach laboratoryjnych należących do spółki oraz symbolicznym doświadczeniem związanym z badaniami nad lekami przeciwnowotworowymi – przeprowadzonym w laboratorium Biologii Komórki.
Umowa o dofinansowanie rozbudowy BioCentrum to 1500 umowa podpisana w ramach II osi priorytetowej (Gospodarka Regionalnej Szansy) Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.
red. Małgorzata Przybyłowicz
KOMENTARZE