Teraz do inwestorskiej puli polskich złotych na unikalne leki weterynaryjne obecni akcjonariusze dorzucili kolejny milion. Dzięki prywatnemu finansowaniu Bioceltix rozpoczyna nowy projekt wart ponad 7 mln zł. W jego ramach spółka opracuje, przebada klinicznie i wyprodukuje pierwszy, seryjny lek na bazie MSC, czyli allogenicznych mezenchymalnych komórek macierzystych, przeznaczony do leczenia zapalenia stawów u koni.
– Bioceltix jako jedna z pierwszych firm na świecie planuje przejść pełną ścieżkę rejestracyjną w Europejskiej Agencji Leków dla weterynaryjnego produktu leczniczego wykorzystującego jako substancję aktywną komórki macierzyste. To prawdziwy przełom od lat oczekiwany przez weterynarzy i właścicieli zwierząt towarzyszących. Jesteśmy pierwszą spółką na rynku, która oprócz badań nad skutecznością leków równolegle rozwinęła technologię wielkoskalowej hodowli komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej – mówi dr Paweł Wielgus, jeden z inwestorów i założycieli Bioceltix.
– Uruchomiliśmy już izolowaną linię technologiczną do aseptycznej produkcji weterynaryjnych leków biologicznych w oparciu o komórki macierzyste. Izolator został zaprojektowany i zbudowany według naszych ścisłych wytycznych, a sama technologia izolatora pozwala na redukcję kosztów utrzymania standardu farmaceutycznego w porównaniu z klasycznym pomieszczeniem czystym typu „clean room”. Złożyliśmy już wniosek dotyczący certyfikacji GMP, co jest ważnym kamieniem milowym w naszym rozwoju – podkreśla Łukasz Bzdzion, prezes Bioceltix.
– Pokazaliśmy naszą technologię na Animal Health Investment Europe w Londynie pod koniec lutego tego roku. Widać bardzo duże zainteresowanie branży komórkami macierzystymi. Rozmawiamy z wieloma dużymi uczestnikami tego rynku, a rozmowy z jednym z nich są na tyle zaawansowane, że przeszliśmy już do ustalania finansowych i operacyjnych warunków współpracy – dodaje dr Paweł Wielgus.
Weterynaryjny przełom
Celem Bioceltix jest wprowadzenie na rynek leków biologicznych, których bezpieczeństwo zostanie potwierdzone badaniami klinicznymi. Rozwijane przez spółkę leki są bezpieczniejszą i skuteczniejszą alternatywą dla obecnie stosowanych klasycznych leków chemicznych. Stosowanie popularnych obecnie ksenobiotyków ma charakter leczenia objawowego, ogranicza się do zmniejszenia stanu zapalnego i redukuje ból, nie celuje jednak w przyczynę choroby. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne produktów na bazie mezenchymalnych komórek macierzystych ma zupełnie inne źródło i skuteczność.
W przeciwieństwie do działających objawowo standardowych terapii chemicznych, leki biologiczne, bazując na substancjach biologicznie aktywnych naturalnie występujących w naszym organizmie, umożliwiają uzyskanie efektu terapeutycznego przy maksymalnie ograniczonej toksyczności leku. Bioceltix pracuje nad tym, by docelowo innowacyjne terapie zastosować w leczeniu wielu powszechnie występujących schorzeń u zwierząt towarzyszących, takich jak zapalenie stawów, dziąseł czy atopowe zapalenie skóry.
Rynek leków weterynaryjnych od lat znajduje się w trendzie wzrostowym, z roczną dynamiką na poziomie 5-6%. Wartość tego rynku w roku 2025 przekroczy 27 mld USD. Leki biologiczne dla zwierząt towarzyszących stanowią zupełnie nowy segment rynku weterynaryjnego. Pierwszym lekiem biologicznym było przeciwciało monoklonalne na atopowe zapalenie skóry u psów. Obecnie mamy również pierwszy lek z komórkami macierzystymi z krwi jako aktywnym składnikiem farmaceutycznym do leczenia kulawizny u koni.
KOMENTARZE