Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bio-Tech Live #3 – Wydobyć potencjał polskiej diaspory naukowej. Wywiad z Karoliną Tkaczuk

W ostatnim programie Bio-Tech Live wspólnie z dr inż. Karoliną Tkaczuk i dr. Mateuszem Sikorą zastanawialiśmy się, jak odblokować potencjał polskiej diaspory naukowej? Nasi goście sami korzystali z możliwości wymiany akademickiej, więc podzielili się swoimi osobistymi przeżyciami, wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z zagranicznymi stażami w USA, Austrii i Niemczech. ✈ Zachęcamy do oglądania/odsłuchania bardzo ciekawej rozmowy trójki młodych ludzi z pasją do nauki i swojej Ojczyzny. 🎧

 

Kim są nasi goście? 

Karolina Tkaczuk jest przykładem naukowca, który po okresie pobytu za granicą zdecydował się powrócić do Polski i wykorzystać swoje doświadczenie naukowe i biznesowe. Jest absolwentką Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej znanego jako International Faculty of Engineering (IFE). Posiada tytuł magistra biotechnologii ze specjalizacją biochemia techniczna. Prowadziła badania naukowe z zakresu bioinformatyki (modelowania molekularnego i analiz ewolucyjnych białek) w ramach pracy doktorskiej w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie w Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka, za co uzyskała tytuł doktora nauk technicznych Politechniki Łódzkiej.

Przed obroną pracy doktorskiej wyjechała do USA gdzie w Zakładzie Fizjologii Molekularnej i Fizyki Biologicznej Szkoły Medycznej Uniwersytetu Virginii w Charlotessville prowadziła dalsze badania, łącząc bioinformatykę z krystalografią w grupie prof. Władka Minora. Po 6-letnim pobycie w Stanach wróciła do Polski i podjęła pracę w biurze transferu technologii BTM Innovations, gdzie dzieliła się swoją wiedzą naukową i z zakresu ochrony IP oraz komercjalizacji wynalazków, którą nabyła podczas doktoratu oraz pobytu w Stanach, rozpoczęła też działalność konsultingową. Po tym doświadczeniu pracowała również w jednym z polskich funduszy inwestycyjnych, a następnie zajęła się rozwojem spółki Ardigen działającej w obszarze zastosowań sztucznej inteligencji, bioinformatyki i inż. oprogramowania do celów medycyny personalizowanej. Aktualnie podjęła się kolejnego wyzwania, tj. współtworzenia i rozwoju Sano Centre for Computational Personalised Medicine – International Research Foundation, gdzie zajmuje się współpracą z ośrodkami naukowymi, szpitalami, przemysłem oraz różnego typu organizacjami. Nadal wspomaga też start-upy, fundusze oraz takie inicjatywy non-profit jak Fundacja Polonium.

Po uzyskaniu tytułu magistra biofizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim Mateusz Sikora podjął studia doktorskie w Instytucie Fizyki PAN, gdzie zajmował się przewidywaniem mechanicznych własności białek za pomocą symulacji komputerowych. Po otrzymaniu stypendium Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej przeniósł się do Institute of Science and Technology w Austrii, gdzie zajął się doświadczeniami nad adhezją komórkową pomiędzy embrionalnymi komórkami macierzystymi Danio pręgowanego. Po otrzymaniu stypendium Schrödingera dr Sikora rozpoczął pracę w Niemczech w Instytucie Maxa Plancka we Frankfurcie nad Menem, gdzie kontynuował studia nad adhezją w ujęciu teoretycznym. Dzięki ścisłej współpracy ze specjalistami w dziedzinie tomografii krioelektronowej udało mu się rozwiązać strukturę oraz wytłumaczyć mechaniczną wytrzymałość desmosomu, jednego z międzykomórkowych układów adhezyjnych.

W odpowiedzi na światowy kryzys związany z pandemią koronawirusa, dr Sikora został współinicjatorem specjalnej grupy badawczej zajmującej się modelowaniem białek SARS-CoV-2. Wykorzystując jeden z najpotężniejszych superkomputerów świata, grupa ta przeprowadziła symulacje białek zwanych „kolcami”, uczestniczących we wnikaniu wirusa do tkanek gospodarza i odpowiedzialnych za charakterystyczny wygląd przypominający koronę. Dzięki współpracy z lekarzami, wirusologami i specjalistami w dziedzinie mikroskopii elektronowej dr Sikora współuczestniczył w odkryciu niezwykle mobilnych przegubów w strukturze kolców, informacji ważnej z punktu widzenia produkcji szczepionek.

Zachęcam do obejrzenia wywiadu z Karoliną i Mateuszem: 

KOMENTARZE
Newsletter