Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Białko Lin28a zwiększa zdolności regeneracyjne tkanek organizmów dorosłych
Białko Lin28a zwiększa zdolności regeneracyjne tkanek organizmów dorosłych
Młode zwierzęta posiadają większe zdolności regeneracyjne tkanek niż osobniki dorosłe. Naukowcy z Boston Children's Hospital udowodnili, że gen Lin28a, normalnie aktywny w zarodkach, aktywowany u dorosłych myszy, zwiększa zdolności naprawy uszkodzonych tkanek.

Gen Lin28a, po raz pierwszy zidentyfikowany u C. elegans, występuje u wszystkich złożonych organizmów. Gen ten ulega ekspresji wyłącznie w rozwijającym się zarodku. Białko kodowane przez gen Lin28a wiąże się z RNA i reguluje proces translacji białek.

 

Badania przeprowadzone przez uczonych z Boston Children's Hospital dowodzą, że białko kodowane przez gen Lin28a poprawia zdolności regeneracyjne tkanek u organizmów dorosłych. U myszy zmodyfikowanych genetycznie by produkowały białko Lin28a, obserwowano szybszy wzrost sierści, rany uszu goiły się szybko i całkowicie, następowała regeneracja chrząstek, i kości. Białko regulowało również proliferację i migrację komórek, co jest bardzo istotne przy regeneracji tkanek.

 

Przeprogramowanie komórek tak, by nadać im charakter zbliżony do komórek embrionalnych, jest stosowane podczas tworzenia indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych (iPSCs – induced pluripotent stem cells). Ostatnie badania pokazują, że przeprogramować można nie tylko komórki w hodowlach komórkowych, ale również dojrzałe komórki w żywym organizmie. Sugeruje to, że można sprawić by starsze tkanki zachowywały się jak młode, które mają znacznie lepsze zdolności regeneracyjne.

 

Jednak nie wszystkie tkanki ulegały naprawie po aktywacji genu Lin28a. W przypadku serca obserwowano nieznaczny efekt regeneracyjny, koniuszki obciętych placów myszy nie odrastały, u osobników dorosłych.

 

Interesujący odkryciem jest to, w jaki sposób gen Lin28a wpływa na regenerację tkanek. Naukowcy odkryli, że białko Lin28a zwiększa produkcję enzymów biorących udział w funkcjonowaniu mitochondriów. Okazało się, iż białko to powoduje regenerację tkanek po części poprzez podniesienie poziomu metabolizmu mitochondriów.

 

Fakt,  że metabolizm jest jednym z czynników biorących udział w regeneracji był najbardziej zaskakującym wynikiem – mówi Shyh-Chang Ng, jeden z autorów badań. "Większość biologów pomyślałaby, że konieczne są specjalne czynniki, które utworzą ścieżkę regeneracyjną, a tym czasem jest to rzecz, którą posiada każda komórka."

 

Wiadomym jest, iż defekty w metabolizmie mitochondriów prowadzą do starzenia się komórek i tkanek. Przedstawione badania wykazują natomiast, że podniesiony poziom metabolizmu mitochondriów może podnieść zdolności regeneracyjne tkanek.

 

Dalsze badania wykazały, że ominięcie aktywacji Lin28a, i podniesienie poziomu metabolizmu mitochondriów, przez małocząsteczkowe związki również powodowało poprawienie się leczenia ran. Świadczyć to może o tym, że użycie odpowiednich leków będzie zwiększało zdolności naprawy tkanek.

 

Wykorzystanie Lin28a w medycynie na chwilę obecną nie jest możliwe. Większość stosowanych leków oddziałuje z enzymami bądź receptorami na powierzchniach komórek, natomiast Lin28a nie jest ani jednym, ani drugim, jest białkiem wiążącym się z RNA w jądrze komórki, w związku z czym na obecną chwilę nie ma konwencjonalnych leków, które mogłyby z nim oddziaływać.

 

Jednak Lin28a może być kluczowym czynnikiem do stworzenia zespołu genów o działaniu regeneracyjnym, lecz jak twierdzą autorzy badań, istnieją jeszcze inne naprawcze czynniki embrionalne, które muszą być poznane.

 

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter