Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biała biotechnologia w służbie czystości i ekologii
08.10.2010
Grzyby, drożdże i bakterie wytwarzają aktywne składniki, które można zastosować w produktach do prania i domowych środkach czystości.
Grzyby, drożdże i bakterie to dla niektórych lista najstraszniejszych czynników chorobotwórczych. Tymczasem te żywe minifabryki są w stanie wytworzyć takie substancje, jak enzymy, kwas cytrynowy i, od niedawna, biologiczne substancje powierzchniowo czynne (biosufraktanty). Zastosowanie procesów mikrobiologicznych do produkcji tych substancji na skalę przemysłową określane jest „białą biotechnologią”. Bez „białej biotechnologii” obecnie dostępne na rynku produkty do prania i domowe środki czystości byłyby całkowicie inne, ponieważ do wytworzenia ich kluczowych składników na coraz większą skalę stosuje się kultury biologiczne.

„Biała biotechnologia” to połączenie siły biologii z technologią. W przeciwieństwie do fabryk środków chemicznych, w tym przypadku proces przetwarzania jest wykonywany przez mikroorganizmy, takie jak grzyby, drożdże i bakterie. Produkują one wymagane substancje z surowców odnawialnych, np. melasy, skrobi lub olejów roślinnych. Tak forma produkcji jest bezpieczna dla środowiska - proces biologiczny jest bardzo efektywny pod względem energetycznym i przebiega w niskich temperaturach, co wpływa na ograniczenie zużycia paliw kopalnych i emisji dwutlenku węgla, przeciwdziałając niekorzystnym zmianom klimatycznym. Firma Henkel wykorzystuje żywe minifabryki do wytwarzania ważnych składników środków piorących i czystości. Enzymy i kwas cytrynowy znajdują się w produktach do prania od dłuższego czasu, niedawno dołączyły do nich także biosurfaktanty.

Biosurfaktanty
Substancje powierzchniowo czynne (surfaktanty) to substancje myjące, które tworząc monomolekularną warstwę pomiędzy wodą a nierozpuszczalnymi w wodzie zabrudzeniami, ułatwiają rozdrabnianie brudu na drobne cząstki i usuwanie ich podczas prania z tkanin. Biologiczne substancje powierzchniowo czynne są produkowane dzięki działaniu drożdży lub bakterii na surowce odnawialne, czyli w sposób przyjazny dla środowiska. Wyniki badań firmy Henkel dowodzą, że biosurfaktanty pomagają czyścić także inne powierzchnie, np. szkło. Substancje pochodzenia biologicznego zawarte w środkach czystości takich jak Instanet i Sonasol gwarantują lepsze efekty niż przy zastosowaniu konwencjonalnych substancji powierzchniowo czynnych, zapewniając połysk bez smug.

Enzymy
Enymy to substancje aktywne biologicznie, które pełnią ważną funkcję w mikroorganizmach i wszystkich żywych komórkach - umożliwiają zachodzenie reakcji chemicznych lub przyśpieszają je. Produkuje się je przy pomocy bakterii, a są wykorzystywane w przemyśle od lat 70-tych XX wieku. W detergentach do prania służą do usuwania plam takich jak z krwi, kakao lub szminki, a w środkach myjących do zmywarek - ułatwiają usuwanie zabrudzeń białkowych i skrobiowych. To dzięki enzymom właśnie proszki do prania jak Persil czy Dixan zapewniają doskonałe rezultaty prania, a tabletki i żel SOMAT – znakomite efekty mycia nawet w niskich temperaturach, przy użyciu niewielkiej ilości wody.

Kwas cytrynowy
Sok z cytryny zawiera od 5 do 7% kwasu cytrynowego. W przeszłości czysty kwas cytrynowy uzyskiwany był w uciążliwy sposób z soku z cytryny i limety, obecnie produkcja tej substancji na skalę przemysłową jest możliwa dzięki specjalnemu gatunkowi grzybów. Jedną z właściwości kwasu cytrynowego jest bardzo skuteczne rozpuszczanie osadu kamienia wodnego. Z tego powodu jest on używany w środkach czyszczących przeznaczonych dla gospodarstw domowych, takich jak na przykład Bref. Stosowany jest także jako składnik środków do prania typu Color.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom takim jak wykorzystanie „białej biotechnologii” Henkel na całym świecie realizuje zasady zrównoważonego rozwoju. Produkty Henkla nie tylko skutecznie działają, ale także ograniczają zużycie cennych zasobów naturalnych, jakimi są surowce, woda i energia.

Więcej informacji na www.henkel.pl oraz na www.henkel.com/innovation

Henkel oferuje na całym świecie wiodące marki i technologie w trzech obszarach biznesowych: środków piorących i czystości, kosmetyków do pielęgnacji włosów i ciała oraz klejów, uszczelniaczy i technologii powierzchniowych. Założona w 1876 roku firma jest światowym liderem w branżach produktów konsumenckich oraz dla przemysłu, oferując tak znane marki jak Persil, Schwarzkopf i Loctite. Henkel zatrudnia 50 tysięcy pracowników. W 2009 roku wartość sprzedaży wyniosła 13,5 miliarda euro, a skorygowany zysk operacyjny 1,36 miliarda euro. Akcje uprzywilejowane Henkla wchodzą w skład najważniejszego niemieckiego indeksu giełdowego DAX, a sama spółka jest ujmowana w rankingu Fortune Global 500.
KOMENTARZE
news

<Listopad 2024>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter