Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BGK pomoże spłacić kredyt na nową technologię
20.07.2009
Od początku miesiąca, biorąc kredyt w jednym z 7 banków komercyjnych na wdrożenie własnej, nowej technologii lub jej zakup, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie przy jego spłacie. Bank Gospodarstwa Krajowego dołoży nawet 70 procent wartości pożyczki.
Rząd liczy, że nowe rozwiązanie pozwoli innowacyjnym firmom przetrwać ciężkie czasy kryzysu.

- Podejmujemy inicjatywy, które pozwolą podtrzymać dobrą koniunkturę w naszym kraju i sprawią, że wdrażanie zaawansowanych technologii będzie łatwiejsze. Rząd uruchomił na ten cel środki europejskie m.in. w postaci kredytu technologicznego – mówił wicepremier Waldemar Pawlak na niedawnym spotkaniu z przedstawicielami Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.

Kredyt technologiczny skierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Wdrażana przez nie „nowa technologia”, w rozumieniu twórców przepisu, to patent, licencja, know-how, który nie jest stosowany na świecie dłużej niż 5 lat. Firma, która liczy na wsparcie przy spłacie kredytu musi przedstawić w BGK opinię jednostki naukowej (uczelnia wyższa, stowarzyszenie naukowe bądź jednostka badawczo-rozwojowa) o niestosowaniu technologii na świecie dłużej niż 5 lat oraz o tym, w jaki sposób może być ona wykorzystana do produkcji u danego przedsiębiorcy. Pieniądze mogą być wypłacone jednorazowo lub w ratach.

Nie wszystkie firmy mogą jednak liczyć na wsparcie na poziomie 70 procent. Wysokość ta uzależniona jest między innymi od województwa oraz wielkości przedsiębiorstwa. I tak maksymalne dofinansowanie dla mikroprzedsiębiorców wynosi 50-70 procent, od 40 do 60 procent w przypadku małego oraz od 30 do 50 procent w przypadku średniego przedsiębiorcy. Bez względu na rozmiar firmy, nie może to być jednak więcej niż 4 mln zł. Dodatkowym obwarowaniem jest fakt, i ż kwota spłaty kredytu nie może być wyższa, aniżeli wartość sprzedaży produktów bądź usług, które znalazły się w ofercie firmy w wyniku inwestycji w nową technologię. Ten zapis prawdopodobnie zostanie zmieniony wraz z początkiem przyszłego roku i nie będzie już zależności między spłatą kredytu, a wielkością sprzedaży.

Bank Gospodarstwa Krajowego tylko w tym roku może wspomóc zadłużone firmy kwotą 200 milionów złotych. Łącznie, do 2013 roku, przeznaczono na ten cel 409 milionów euro. Pieniądze pochodzą Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Kredyt technologiczny jest obecnie dostępny w bankach: BPH, BRE Bank, Pekao, PKO BP, BPS, Raiffeisen oraz ING Bank Śląski.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.bgk.com.pl
KOMENTARZE
Newsletter