Od sierpnia 2010 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z „Bazy wiedzy o nowych technologiach powstałych w instytutach badawczych nadzorowanych przez Ministra Gospodarki” dostępnej pod adresem www.innowacje.gov.pl.
Baza służy gromadzeniu i udostępnianiu przedsiębiorcom ofert przygotowanych przez instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Gospodarki oraz przez przedsiębiorców, którym Minister Gospodarki nadał status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Jej celem jest zwiększenie transferu nowych rozwiązań do praktyki gospodarczej.
Przedsiębiorcy, którzy nie znajdą oferty spełniającej ich oczekiwania mają możliwość wprowadzania do Bazy zapytań o poszukiwane technologie.
Na koniec 2010 roku znajdowało się w Bazie 229 ofert technologicznych, 32 profile instytutów oraz jeden profil centrum badawczo-rozwojowego. Portal odwiedzało miesięcznie średnio ok. 9 tys. zainteresowanych.
W celu zbadania efektywności Bazy, do wszystkich instytutów badawczych i do centrum badawczo-rozwojowego, które zamieściły w Bazie swoje profile, została wysłana w styczniu 2011 r. prośba o przedstawienie, według stanu na koniec 2010 roku, szacunkowych informacji o:
- liczbie dotychczasowych kontaktów potencjalnych kontrahentów w sprawie wykorzystania zamieszczonych w Bazie technologii produktowych i procesowych,
- liczbie zawartych kontraktów na wykorzystanie technologii, dla których to kontraktów Baza była punktem inicjującym oraz o szacunkowej wartości ogółem tych kontraktów.
Na zapytanie Ministerstwa Gospodarki odpowiedziało 26 instytutów badawczych i centrum badawczo-rozwojowe.
Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że w pierwszym okresie funkcjonowania Bazy (sierpień – grudzień 2010 rok) odnotowano niewielką liczbę kontaktów potencjalnych kontrahentów z instytutami. Nawiązane kontakty w większości przypadków nie zakończyły się zawarciem kontraktów, choć jeden z instytutów wskazał na rozpoczęcie prac badawczych na rzecz kontrahentów.
Poznanie pełnego obrazu efektów funkcjonowania Bazy okazało się jednak niemożliwe, z uwagi na problemy kilku instytutów z wyodrębnieniem spośród wszystkich zawartych w 2010 roku kontraktów, tych, które były efektem zamieszczenia ofert w Bazie.
Tylko dwa instytuty jednoznacznie wskazały, że w wyniku ponad 50 kontaktów ze strony potencjalnych kontrahentów, zawarły 39 kontraktów na łączną kwotę 66 340 zł.
W swoich odpowiedziach instytuty wskazały ponadto na następujące aspekty związane z funkcjonowaniem Bazy:
- została dobrze opracowana pod względem informatycznych, jest czytelna i łatwa do przeszukiwania przez użytkownika,
- stanowi proste narzędzie poszukiwania partnerów oraz poznania propozycji technologicznych oferowanych przez instytuty oraz zakresu ich działalności,
- jest mało popularna i trudna do wyszukania w Internecie m. in. z uwagi na brak pozycjonowania np. w wyszukiwarce Google,
- wymaga szerszej promocji wśród potencjalnych odbiorców technologii w celu zaistnienia w świadomości przedsiębiorców,
- powinna zostać uzupełniona o możliwość zamieszczania w niej ofert z zakresu specjalistycznych usług badawczych.
Podsumowując należy stwierdzić, że Baza spełnia swoją rolę, łączy świat nauki z biznesem oraz przynosi pierwsze efekty w postaci zawieranych kontraktów. Natomiast biorąc pod uwagę wartość dotychczas zawartych przez instytuty kontraktów oraz porównując koszty poniesione na zaprojektowanie, utworzenie i utrzymywanie Bazy, które w latach 2009-2010 wyniosły ok. 128,5 tys. zł, można uznać, że inicjatywa Ministerstwa Gospodarki oraz przeznaczenie na ten cel środków budżetowych było w pełni uzasadnione.
KOMENTARZE