Celem nowej ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej jest powstrzymanie takich negatywnych zjawisk jak: spadek udziału nakładów na działalność badawczo-rozwojową w PKB (tzw. cel barceloński zakłada osiągnięcie przez kraje UE do 2010 roku poziomu 3 proc. PKB wydatków na badania i rozwój), niska innowacyjność firm, brak zachęt dla biznesu do zwiększenia wydatków na innowacje.
Z badań EIS (European Innovation Scoreboard) wynika, że innowacyjność polskich przedsiębiorstw zdecydowanie rośnie. W 2006 i 2007 roku Polska dołączyła do najniżej notowanych europejskich średniaków, określanych mianem krajów doganiających.
Przegląd danych z ostatnich trzech lat pozwolił Komisji Europejskiej wydobyć Polskę z grupy krajów tracących grunt, które pod względem innowacyjności zajmowały ostatnie miejsca w Europie. Lepsza koniunktura gospodarcza i stworzenie mechanizmów wspierania innowacyjności skutkują poprawą sytuacji. Ministerstwo Gospodarki uważa, że jest to wynik uchwalenia ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej z 29 lipca 2005 r.
Źrodło: Gazeta Prawna, Nr: 83(2205), na stronie: 10, Data: 2008-04-28
KOMENTARZE