Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bakterie Salmonella mogą w przyszłości pomóc chorym na nowotwory - Innowacje Uniwersytetu Jagiellońskiego
24.06.2010
Stworzona terapia przeciwnowotworowa otrzymała 23. czerwca 2010 miano Polskiego Produktu Przyszłości.
Odkrycie naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego oparte jest na modyfikowanym szczepie bakterii Salmonella, które wnikają do guza nowotworowego i wywołują jego zniszczenie.

Innowacyjna metoda leczenia ma polegać na zastosowaniu specjalnych bakterii Salmonella, które dzięki zmianom genetycznym rozpoznają tkankę nowotworową i po podaniu do krwiobiegu pacjenta lokalizują się w niej. Dzięki naturalnym mechanizmom inwazyjnym bakterie przenikają do komórek guza, gdzie wywołują tzw. apoptozę czyli proces ich samozniszczenia. Równocześnie dochodzi do pobudzenia układu odpornościowego i reakcji przeciwnowotworowej.

Pacjenci poddani terapii nie będą narażeni na dolegliwości wywoływane przez bakterie Salmonella, ponieważ dla zapewnienia bezpieczeństwa jej szkodliwe cechy zostały znacznie osłabione – wyjaśnia Paulina Chorobik, która prowadziła nagrodzone badania.

Technologia ta jest szansą leczenia pacjentów cierpiących na nowotwory lite, przede wszystkim jelita grubego, płuc, piersi i żołądka oraz innych chorób nowotworowych (m.in. czerniaka). Jest to alternatywa dla często nieskutecznych metod radio- i chemioterapii. Skuteczność prototypowej terapii została potwierdzona badaniami na zwierzętach.

Przewidywana wydajność i niskie koszty produkcji sprawiają, że wyniki badań naukowców mają doskonałe perspektywy zastosowania przemysłowego – dodaje Dominik Czaplicki z - działającego na UJ - Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) – Zatroszczyliśmy się także o ochronę patentową wynalazku, bez której firmy nie będą zainteresowane wdrożeniem.

Więcej informacji na stronie CITTRU

Żródło: Informacja Prasowa CITTRU

red. Marta Cipińska
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter