Bakterie Salmonella mogą w przyszłości pomóc chorym na nowotwory - Innowacje Uniwersytetu Jagiellońskiego
Stworzona terapia przeciwnowotworowa otrzymała 23. czerwca 2010 miano Polskiego Produktu Przyszłości.
Innowacyjna metoda leczenia ma polegać na zastosowaniu specjalnych bakterii Salmonella, które dzięki zmianom genetycznym rozpoznają tkankę nowotworową i po podaniu do krwiobiegu pacjenta lokalizują się w niej. Dzięki naturalnym mechanizmom inwazyjnym bakterie przenikają do komórek guza, gdzie wywołują tzw. apoptozę czyli proces ich samozniszczenia. Równocześnie dochodzi do pobudzenia układu odpornościowego i reakcji przeciwnowotworowej.
Pacjenci poddani terapii nie będą narażeni na dolegliwości wywoływane przez bakterie Salmonella, ponieważ dla zapewnienia bezpieczeństwa jej szkodliwe cechy zostały znacznie osłabione – wyjaśnia Paulina Chorobik, która prowadziła nagrodzone badania.
Technologia ta jest szansą leczenia pacjentów cierpiących na nowotwory lite, przede wszystkim jelita grubego, płuc, piersi i żołądka oraz innych chorób nowotworowych (m.in. czerniaka). Jest to alternatywa dla często nieskutecznych metod radio- i chemioterapii. Skuteczność prototypowej terapii została potwierdzona badaniami na zwierzętach.
Przewidywana wydajność i niskie koszty produkcji sprawiają, że wyniki badań naukowców mają doskonałe perspektywy zastosowania przemysłowego – dodaje Dominik Czaplicki z - działającego na UJ - Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) – Zatroszczyliśmy się także o ochronę patentową wynalazku, bez której firmy nie będą zainteresowane wdrożeniem.
Więcej informacji na stronie CITTRU
Żródło: Informacja Prasowa CITTRU
red. Marta Cipińska
KOMENTARZE