Komórki macierzyste to jedno z największych osiągnięć kosmetologii ostatnich lat. Wiele firm oferuje już kosmetyki na bazie komórek roślinnych. Polska firma jako pierwsza na świecie może wprowadzić do tej innowacyjnej technologii komórki zwierzęce.
Wyprowadziliśmy komórki macierzyste MIC-1 z rosnącego poroża jelenia, co udało nam się jako pierwszym na świecie. Możliwości regeneracyjne naszego odkrycia są dużo większe od obecnie stosowanych rozwiązań. A to sprawi, że będziemy mogli wprowadzić na rynek produkty o unikatowych właściwościach. Badania pokazały, że to może być przełom – mówi dr hab. Marek Cegielski, dyrektor ds. badań i rozwoju w Stem Cells Spin.
Konsekwentnie realizujemy założoną strategię. Wkrótce produkty dermokosmetyczne oraz weterynaryjne środki pielęgnacyjne trafią na rynek zamykając pierwszy etap komercjalizacji. Ten krok wymaga zbudowania odpowiedniej pozycji finansowej. Jest to tym bardziej istotne, że badania potwierdzają możliwość wykorzystania unikatowego odkrycia do rozwiązania wielu problemów dermatologicznych, medycznych, czy weterynaryjnych, z którymi dziś medycyna sobie nie radzi - mówi Grzegorz Smak, członek zarządu Stem Cells Spin S.A..
Wachlarz zastosowań zwierzęcych komórek macierzystych otrzymanych we wrocławskich laboratoriach jest bardzo szeroki. Komórki te posiadają ogromne możliwości regeneracyjne, zdolność pobudzenia skóry do odnowy, jej regeneracji oraz ochrony przed procesami starzenia. Ponadto chronią komórki macierzyste zawarte naturalnie w skórze.
Czym różnić będą się najnowsze produkty od obecnie dostępnych na rynku? -
Od milionów lat bakterie powstają z bakterii, rośliny z roślin, a zwierzęta ze zwierząt. Analogicznie roślinne komórki macierzyste działają najlepiej na rośliny, ale nie na komórki ssaków. Owszem, mogą stymulować pewne działania, ale ich efektywność nie będzie duża. – uważa dr hab. Marek Cegielski.
Na początek innowacyjną kurację antystarzeniową i regeneracyjną będzie można stosować głównie na twarzy. Rynkowa nowość już budzi spore zainteresowanie i będzie interesującą alternatywną dla obecnie stosowanych kosmetyków. Produkty trafią do klientów już w przyszłym roku.
Sukcesy wrocławskich badaczy przyczyniają się do odważnych decyzji Zarządu spółki. Stem Cells Spin S.A. podpisała umowę z Domem Maklerskim WDM S.A. Współpraca dotyczy wprowadzenia papierów wartościowych wrocławskiej spółki biotechnologicznej do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych.
Przedmiotem umowy jest sporządzenie prospektu, który umożliwi nam debiut na głównym parkiecie. Planujemy, że nastąpi to najpóźniej na początku przyszłego roku – mówi Janisław Muszyński, prezes Stem Cells Spin S.A.
red. Blanka Majda
KOMENTARZE