Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Badania OncoArendi Therapeutics nad innowacyjną platformą leków przeciwnowotworowych zostały zakwalifikowane do dofinansowania z NCBR
Badania OncoArendi Therapeutics nad innowacyjną platformą leków przeciwnowotworowych został

Złożony przez OncoArendi Therapeutics w ramach konkursu "PO IR ‒ Szybka Ścieżka" wniosek o dofinasowanie projektu badawczego ‒ „Poszukiwanie i rozwój inhibitorów deubikwitynaz do zastosowania w immunoterapii przeciwnowotworowej", znalazł się na liście rekomendowanych projektów do dofinasowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Całkowity koszt projektu ma wynieść ok. 31 mln zł, natomiast kwota przyznanego dofinansowania to ponad 22 mln zł.

 

Z uwagi na możliwość wprowadzenia nieznacznych zmian do projektu na etapie przygotowania ostatecznej dokumentacji, rekomendowana kwota dofinansowania dla projektu może ulec zmianie przed zawarciem ostatecznej umowy z NCBR.

– Rekomendacja dofinansowania przez NCBR pozwoli nam na uruchomienie kolejnego projektu w ramach nowej, deubikwitynazowej platformy badawczej, która rozszerzy pipeline realizowanych przez OncoArendi programów w ramach platform chitynazowej i arginazowej. Dzięki platformie obiecujących celów biologicznych jeszcze mocniej wchodzimy w obszar immunoonkologii, która jest najbardziej atrakcyjnym i najszybciej rozwijającym się obszarem terapeutycznym w leczeniu nowotworów. Celem projektu jest opracowanie nowego, eksperymentalnego leku przeciwnowotworowego, który ma potencjalnie znaleźć zastosowanie w immunoterapii chorób nowotworowych. Przewagą nowego, rozwijanego leku nad obecnie stosowanymi terapiami ma być jego unikalny mechanizm działania, bezpieczeństwo i skuteczność, szczególnie w porównaniu do chemioterapii i terapii biologicznych. Deubikwitynazy stanowią innowacyjne podejście terapeutyczne, a jednocześnie doskonale uzupełniają i wpisują się w naszą ekspertyzę zbudowaną w obszarze arginaz. Można powiedzieć, że rozwój platformy deubikwitynazowej jest dla nas naturalnym kierunkiem rozwoju – mówi dr Marcin Szumowski, Prezes Zarządu i CEO OncoArendi Therapeutics.

Rekomendacja dofinansowania przez NCBR projektu badawczego dla OncoArendi dotyczącego rozwoju inhibitorów deubikwitynaz jest drugą otrzymaną na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy. W listopadzie 2019 roku OncoArendi otrzymało rekomendację dofinansowania z NCBR projektu „Rozwój przedkliniczny i kliniczny kandydata na lek OATD-01, do stosowania u pacjentów z sarkoidozą".

– OncoArendi rozwija się zgodnie z założeniami – prace nad projektami postępują, struktury spółki ewoluują i wprowadzamy do naszego zespołu kolejnych menadżerów z bogatym międzynarodowym doświadczeniem, czego przykładem jest zatrudnienie dr. Rafała Kamińskiego na stanowisku Dyrektora ds. Badań (CSO) – naukowca z doświadczeniem menedżerskim w globalnych firmach farmaceutycznych, m.in. w Roche. Przygotowujemy się także do zmian, które są związane z pozyskaniem projektu oraz planowanym wcześniej odejściem Dyrektor ds. Rozwoju Leków dr Anny Krause, która ze względów rodzinnych zdecydowała się na zakończenie w marcu współpracy z OncoArendi. Bardzo dziękujemy Ani za jej dotychczasowy wkład w rozwój naszej firmy – zaznacza Marcin Szumowski i dodaje – Osobiście wierzę, że OncoArendi konsekwentnie dąży do wyznaczonego celu – wprowadzenia pierwszego polskiego leku innowacyjnego na światowy rynek farmaceutyczny. Dlatego ostatnio zdecydowałem się na inwestycję w akcje OncoArendi i zawarłem umowę na zakup pakietu akcji spółki o wartości ponad 0,5 mln zł, o czym można było się dowiedzieć z niedawnego raportu bieżącego spółki.

Deubikwitynazy są enzymami – modulatorami poziomu białek kluczowych dla odpowiedzi immunologicznej w chorobach nowotworowych, a jednocześnie mogącymi prowadzić do zaburzenia prawidłowego procesu ubikwitynacji. Ubikwitynacja to niezbędny w organizmie proces naznaczania białek w celu uruchomienia komórkowego systemu „sprzątającego", w tym odpowiadającego za regulację funkcjonowania komórek, m.in. namnażanie, obumieranie, odpowiedź immunologiczną czy prezentację antygenu. Nadmierna aktywność deubikwitynaz może prowadzić do zaburzenia procesu ubikwitynacji, co jest przyczyną wielu chorób w tym nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych. Hamowanie nadaktywności deubikwitynaz przywraca komórkom zdolność odpowiedzi immunologicznej.

OncoArendi w 2019 roku prowadziło wstępne badania eksploracyjne w oparciu o blokowanie aktywności tej grupy białek. Opracowano szereg nowych testów przesiewowych oraz testów krzyżowych opartych na naturalnych substratach deubikwitynaz. W efekcie wyłoniona została struktura wiodąca i zidentyfikowano 2 nowe serie wczesnych związków, które poprzez zahamowanie aktywności wybranych deubikwitynaz stymulują odpowiedź immunologiczną na komórki nowotworowe oraz bezpośrednio hamują namnażanie i indukują śmierć komórek nowotworowych. Aktualnie spółka rozpoczyna fazę optymalizacji związków wiodących.

KOMENTARZE
news

<Luty 2021>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Newsletter