Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki podają wyniki skuteczności swojej szczepionki. Sukces czy rozczarowanie?
AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki podają wyniki skuteczności swojej szczepionki. Sukces

Jeszcze kilka tygodni temu bralibyśmy w ciemno, a dziś przyjmujemy takie wyniki z lekkim zgrzytem? Mowa o informacjach, jakie właśnie do opinii publicznej podały koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki, które wspólnie pracują nad szczepionką na koronawirusa. Podmioty określiły skuteczność swojego preparatu na średnim poziomie 70 proc.

 

 

Z jednej strony świetna informacja (to z reguły maksymalny poziom skuteczności dopuszczanych do obrotu szczepionek na grypę), z drugiej nie unikniemy porównań do konkurentów, którzy w ostatnim czasie raczyli nas wynikami na poziomie 90-95% skuteczności. AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki zapewniają, że ich szczepionka chroni przed infekcją osoby w różnych grupach wiekowych, także osoby starsze, które są jedną z wiodących grup docelowych takiego produktu (obok osób bezpośrednio narażonych na kontakt z wirusem, typu pracownicy służby zdrowia). Na plus dla brytyjskiego produktu działa na pewno fakt, iż ich szczepionka jest tańsza od konkurencji, łatwiejsza w magazynowaniu, a co za tym idzie – również w dystrybucji w różnych częściach globu, jak donosi BBC.

Co więcej, jeden ze schematów dawkowania okazał się skuteczny w 90% (najpierw połowa dawki, a następnie pełna dawka w odstępie co najmniej miesiąca), przy czym dwie pełne dawki w odstępie minimum miesiąca – 62%. – Łączna analiza obu schematów dawkowania wykazała średnią skuteczność wynoszącą 70 proc. – podaje firma współpracująca z Uniwersytetem Oksfordzkim. Żaden z uczestników badania nie doznał ciężkiego przypadku COVID-19 wymagającego hospitalizacji. – Te badania pokazują, że mamy skuteczną szczepionkę, która uratuje życie wielu osobom – mówi prof. Andrew Pollard, szef zespołu oksfordzkich naukowców, pracujących nad nową szczepionką.

W komunikacie napisano: – Dzisiejszy dzień stanowi bardzo istotny kamień milowy w walce z pandemią. Potwierdzona skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki zapewniają, że będzie ona miała natychmiastowy wpływ na poprawę zdrowia publicznego, redukując ryzyko hospitalizacji. Szczepionka będzie mogła być przechowywana, transportowana i dystrybuowana w temperaturze 2-8°C, przez co najmniej 6 miesięcy, umożliwiając łatwe jej wykorzystanie w obecnych warunkach systemów ochrony zdrowia. Tymczasem, pespektywa nisko-dawkowego schematu dawkowania oznacza, że na podstawie naszej istniejącej umowy z Komisją Europejską dotyczącej dostawy 400 mln dawek szczepionki AZD1222 w Europie, nasze możliwości dostaw mogłyby się powiększyć, umożliwiając większej liczbie osób w Europie i na świecie szybkie zaszczepienie się.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/close-up-hand-holding-covid-vaccine_11080768.htm#page=1&query=corona%20vaccine&position=6

KOMENTARZE
Newsletter