Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
AstraZeneca zainwestuje 1,5 mld zł w badania i rozwój w Polsce
AstraZeneca zainwestuje 1,5 mld zł w badania i rozwój w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się podczas Światowego Forum Ekonomicznego z Leif’em Johansson’em, niewykonawczym Prezesem Zarządu AstraZeneca, który zadeklarował chęć rozwijania w Polsce nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego. W ramach współpracy do Polski, w ciągu najbliższych 5 lat, trafić ma ponad 1,5 mld zł. Zwiększona aktywność na polskim rynku będzie oznaczać szersze zaangażowanie kadry akademickiej i dalszy transfer know-how oraz technologii do Polski.

 

W dniach 21-24 stycznia, w szwajcarskim Davos, odbywa się 50. Światowe Forum Ekonomiczne. To tutaj premier Mateusz Morawiecki doszedł do porozumienia z Leif’em Johansson’em. Jak wyjaśnia premier, rozmowy w sprawie nowych inwestycji w Polsce toczyły się od kilku miesięcy, a swój finał znalazły właśnie w Davos. Zwiększenie zaangażowania koncernu ma być potwierdzeniem słuszności drogi, jaką rząd obrał w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Premier dodaje, że Polsce najbardziej zależy na inwestycjach właśnie w postaci badań, rozwoju i wdrożeń.

Z kolei Leif Johansson podkreśla, że firmę w dużym stopniu przyciągnęła polityka rządu. Jak mówi: – AstraZeneca myśli strategicznie i długofalowo o Polsce, w której istnieje przyjazne środowisko dla rozwoju biznesu. W przeciągu najbliższych 5 lat planujemy zainwestować ponad 1,5 mld zł, z czego większość zostanie przeznaczona na inwestycje napędzające dalszy rozwój globalnego centrum badawczo-rozwojowego. Wierzymy, że będzie to katalizator dynamicznego rozwoju całego sektora biotechnologii w Polsce.

Zdaniem dr. Jarosława Oleszczuka, dyrektora generalnego AstraZeneca Pharma Poland, tak duża inwestycja w Polsce wynika ze sprzyjających warunków do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Chodzi m.in. o rozwiązania legislacyjne premiujące działalność B+R (ulga IP Box, ulga na działalność badawczo-rozwojową). Dodaje, że takie nastawienie do biznesu pozwala prowadzić badania, które mają przełożenie na skalę globalną. Podkreśla również, że największym sukcesem polskiego zespołu jest przeprowadzenie wszystkich badań i doprowadzenie do rejestracji innowacyjnego leku biologicznego stosowanego w ciężkiej astmie eozynofilowej. W Polsce zostały przeprowadzone wszystkie badania, które pozwoliły na dopuszczenie leku do obrotu.

AstraZeneca zatrudnia w Polsce blisko 1,8 tys. osób. Prawie 1 tys. zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. Skalę zaangażowania firmy w Polsce obrazuje wartość środków finansowych przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową. W 2017 roku to: 155 672 875 PLN, natomiast 2018 roku: 221 088 132 PLN. W ostatnich latach praca zespołów badawczych AstraZeneca umożliwiła dopuszczenie do obrotu takich substancji czynnych jak: olaparib, ozymertynib, durwalumab, dapagliflozyna oraz benralizumab (pierwszy lek innowacyjny opracowany w Polsce).

Źródła

AstraZeneca

Twitter: Kancelaria Premiera

money.pl

 

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter