Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Aplikacja, która pozwala niewidomym widzieć
Aplikacja, która pozwala niewidomym widzieć
Holenderski uczony dr Peter Meijer stworzył oprogramowanie przetwarzające obraz rejestrowany przez kamery na dźwięk. Wykorzystano ten program do urządzenia The vOICe, które wygląda jak połączenie nowoczesnych okularów przeciwsłonecznych ze słuchawkami. Oprogramowanie jest bezpłatne, ale już produkcja okularów nie. Dlatego Peter Meijer zdecydował się na utworzenie darmowej aplikacji Android.

The vOICe for Android, bo tak się nazywa darmowa mobilna wersja, wymaga podsiadania smartfona oraz słuchawek. Ma już ponad 100 000 pobrań. Po zainstalowaniu aplikacji można ją uruchomić poprzez przyciśnięcie jej ikonki, jak również poprzez dotknięcie rogu ekranu telefonu. Umożliwia to łatwiejsze uruchamianie przez osoby pozbawione wzroku lub niedowidzące.

System powstał w 1998 roku i cały czas się rozwija. Odbywaja się nowe testy i aktualizacja algorytmów. Badania przeprowadzone w październiku 2014 r. przez uczonych z Instytutu Psychologii  Uniwersytetu w Bath przy użyciu systemu The vOICe miały na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie jak wiele informacji dźwiękowej jest potrzebne osobie niewidzącej, aby mogła zinterpretować otoczenie. Wyniki badań wykazały, że człowiek potrzebuje zaskakująco małą ilość informacji dźwiękowej.  Wystarczy przetworzenie obrazu o rozdzielczości 8 x 8 (64) pikseli na dźwięk, aby osoba niewidząca zinterpretowała co on przedstawia. Doświadczenie zostało przeprowadzone na osobach niewidomych, które nigdy nie korzystały z systemu The vOICe. Jest to pierwsze tego typu badanie starające się zrozumieć jak mózg niewidomej osoby może interpretować dźwięk.

Zrozumienie w jaki sposób mózg przetwarza informacje dostarczane przez dźwięki może nie tylko umożliwić opracowanie nowych algorytmów programu. Wspomoże również opracowanie nowych treningów, które miałyby przyzwyczajać po przeszczepie siatkówki mózg do nowej dla niego interpretacji świata.

Koszty sprzętu do oprogramowania The vOICe są zdecydowanie niższe niż przeszczep siatkówki, bądź leczenie komórkami macierzystymi.  Nie każda niewidoma osoba może przejść przeszczep siatkówki. Opracowanie darmowej mobilnej wersji na system Android nie tylko zminimalizowało koszty korzystania z systemu (wystarczy mieć telefon z systemem Android i słuchawki). Rozszerzyła również dostęp do tej technologii. W Polsce również można pobrać tę aplikację.

Aplikacja nie tylko przetwarza obraz odbierany przez kamerę na dźwięk. Można wybrać opcję czytania kolorów. Gdy jest ona aktywna kamera rejestruje i rozpoznaje kolory, a lektor opowiada jakie barwy są widoczne. Ta funkcja jest przydatna szczególnie osobom niedowidzącym. Z aplikacji można korzystać również przy włączonym GPS. Pełni ona wtedy  funkcję przewodnika, rozpoznaje ulicę i pomaga się poruszać.

Osoba niewidoma, aby korzystać z aplikacji, nie musi przechodzić żadnego szkolenia. Aplikacja jest intuicyjna. Osoba niewidoma lub niedowidząca zaskakująco szybko uczy się „widzieć” za jej pośrednictwem świat.

 

Katarzyna Sobierajczyk

Źródła

http://www.seeingwithsound.com/

http://booksandjournals.brillonline.com/content/journals/10.1163/22134808-00002462

http://www.bath.ac.uk/research/news/2014/12/12/voice-device/

https://play.google.com/store/apps/details?id=vOICe.vOICe

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter