Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Andrzej Styczeń: Technopark Łódź - tu rosną pomysły
16.09.2011

Misją Technoparku Łódź jest transfer nowoczesnych technologii ze sfery nauki do sfery biznesu. Zarząd zgodnie informuje, że wytworzone tam innowacyjne rozwiązania mają od razu trafić na rynek. Dotacja w kwocie 53mln zł, może przyspieszyć ten proces.

Jak to się zaczęło…

Andrzej Styczeń, Prezes Technoparku Łódź - Od samego początku wiedzieliśmy, że Technopark Łódź musi stać się jednostką unikatową w skali światowej. Niezbędny był więc wybór rozwojowej specjalizacji Parku. Rozpoczęliśmy konsultacje ze środowiskiem naukowym, aby znaleźć taką działalność, która w chwili obecnej charakteryzuje się trendem wzrostowym w Polsce i Europie. Otrzymaliśmy wówczas odpowiedź, że w perspektywicznej fazie rozwoju jest właśnie biotechnologia. Bardzo dobrą rangę w zakresie rozwoju biotechnologii ma Politechnika Łódzka, która wraz z Uniwersytetem Łódzkim i Medycznym stały się głównymi pomysłodawcami przeznaczenia tego budynku. Dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w łódzkim Technoparku tworzymy najnowocześniejsze centrum badawczo-wdrożeniowe BioNanoPark.

Dotacja z UE wyniosła 53mln zł, ale koszt całej inwestycji przekroczył 76mln…

Andrzej Styczeń - Tak, musieliśmy znaleźć inwestora, który ten uruchomi motor nadchodzących zdarzeń. Do naszej inicjatywy przekonaliśmy Urząd Miasta Łodzi. Cel był jasno określony, a nasze szanse na sukces duże, zwłaszcza, że Łódź chociażby dzięki BioForum, już jest postrzegana jako centrum biotechnologii.

BioNanoParku ma na celu zwiększenie dostępności badań, głównie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, których nie stać na tworzenie doskonale wyposażonych własnych działów B+R. Firmy będą mogły zlecać usługi badawcze swoich produktów na każdym etapie ich rozwoju, co pozwoli uniknąć błędnych decyzji i inwestowania w rozwój produktów nietrafionych. Przedsiębiorstwa będą mogły także zakupić i wdrożyć gotowe technologie opracowane przez laboratoria. Ceny za badania będą niższe, gdyż zamawiającym je firmom będzie udzielana pomoc publiczna. Dzięki temu polscy przedsiębiorcy będą mogli budować swoją przewagę konkurencyjną.

Wiele Parków technologicznych chwali się spółkami działającymi na rzecz biotechnologii. Co zachęci ewentualnych partnerów do współpracy z BioNanoParkiem?

Andrzej Styczeń - Chcieliśmy wejść w coś, czego jeszcze nikt nie miał. Postanowiliśmy wybudować dwa najnowocześniejsze w Polsce laboratoria. W BioNanoParku znajdą się Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej i Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Zainwestowaliśmy w sprzęt wychodzący poza możliwości uczelni i niezbędny do pracy firm w naszym regionie. Pracownie będą prowadzić m.in. badania nad enzymami usprawniającymi procesy technologiczne, biopaliwami, lekami generycznymi czy też preparatami pre i probiotycznymi. Badane będzie także oddziaływanie produktów nanotechnologii na zdrowie człowieka i środowisko. Nie sposób zliczyć branż, jakie skorzystają z usług BioNanoParku. Będziemy przyjmować zlecenia z zakresu medycyny, ochrony środowiska, farmaceutyki czy nawet wojskowości.

Pierwsza Pracownia BioNanoParku już ruszyła…

Andrzej Styczeń - Już 14 stycznia 2011 roku w ramach projektu, otworzyliśmy pierwsza w Polsce Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych. Była to decyzja całego zespołu, ponieważ wiedzieliśmy, że mamy produkt, który jest innowacyjny, który nie ma sobie równych w Polsce ani w Europie, więc nie chcieliśmy czekać dwóch lat na jej otwarcie.

Pracownia specjalizuje się w modelach oczodołów. Na podstawie wyników badania tomografem komputerowym budowany jest trójwymiarowy model oczodołu konkretnego pacjenta, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne dopasowanie implantu w miejsce uszkodzonej kości. Wygięta na modelu siatka tytanowa jest używana przez chirurgów w zabiegu rekonstrukcji dolnej części oczodołów. Mimo, że pracownia istnieje zaledwie kilka miesięcy, już dopracowaliśmy się modeli z nowego materiału – polietylenu. Obecnie trwają prace nad możliwościami rekonstrukcji całej czaszki. Znając zatrudniony tam zespół ekspertów, mogę powiedzieć, że na efekty nie będziemy musieli długo czekać.

TechnoPark to nie tylko laboratoria, ale także powierzchnie biurowe, które będą wynajmowane młodym firmom na preferencyjnych warunkach.

Andrzej Styczeń - Inkubator technologiczny, bo taka nazwę nosi ta część TechnoParku to miejsce dla 50 nowych firm. Przykładem firmy, która już funkcjonuje w ramach inkubatora jest Analytical R&D. Spółka zajmuje się doradztwem i działalnością usługową dla innych podmiotów gospodarczych w zakresie opracowania, udoskonalania stosowanych metod badawczych, i szerokim spektrum badań analitycznych. Inkubator to także boksy biurowo-laboratoryjne wyposażone w meble biurowe i laboratoryjne oraz media niezbędne do prowadzenia badań. Boksy przeznaczone są dla małych firm posiadających swój sprzęt badawczy i poszukujących miejsca przystosowanego do realizacji projektów. W części laboratoryjnej przygotowaliśmy 4 moduły i jeszcze Park nie ruszył, a już wszystkie są zarezerwowane.

BioNanoPark wraz z Inkubatorem zajmują powierzchnię 2ha. Cały teren obejmuje aż 14 ha, z czego 8ha mających możliwość zabudowy, nie jest jeszcze wykorzystane.

Andrzej Styczeń - Widzimy duże zainteresowanie podmiotu zewnętrznego, który chciałby wybudować na części tej powierzchni kolejne laboratoria z wyraźnym przeznaczeniem biotechnologicznym. Negocjacje w tej sprawie trwają i nie chcę ujawniać szczegółów transakcji. Mogę natomiast dodać, że budowa na tym obszarze, jest bardzo korzystna dla firm innowacyjnych. Przez pierwsze 10-29 lat, te tereny podlegać będą dzierżawie. Chcemy w ten sposób, mieć kontrolę nad prawidłowym wykorzystaniem możliwości Parku, jako terenu rozwoju nowych technologii. Po czasie dzierżawy firma ma prawo pierwokupu terenu. Tereny inwestycyjne nie będą nastawione wyłącznie na biotechnologię. Jeżeli firma z innego obszaru nauki zaskoczy nas innowacyjnością to jak najbardziej może ulokować tutaj swoja działalność.

Koniec budowy Łódzkiego BioNanoParku wyznaczony został na październik 2013 roku  ale Prezes podkreśla, że z przyjemnością zaskoczy nas oddając budynek znacznie wcześniej.

***

Andrzej Styczeń jest absolwentem Politechniki Łódzkiej (Wydział Mechaniczny), ukończył także podyplomowe studia na Wydziale Organizacji i Zarządzania PŁ. Pracował w Międzynarodowych Targach Łódzkich, a następnie jako menedżer w branży bankowej (PKO BP, Raiffeisen Bank, Deutsche Bank).

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2027>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter