Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Amgen Scholars to niepowtarzalna szansa na prowadzenie badań na prestiżowych uczelniach zagranicznych
20.01.2012

 

 

Już po raz czwarty studenci z Polski mają szansę na udział w międzynarodowym programie stypendiów naukowych na jednych z najlepszych uczelni wyższych w Europie: Uniwersytecie Cambridge (UK), Instytucie Karolinska (Szwecja) oraz Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana (Niemcy). Program ten daje szansę zdolnej młodzieży na rozpoczęcie kariery naukowej w najlepszych laboratoriach badawczych na świecie.

Specjalnie dla naszego portalu o programie Amgen Scholars opowiada jego krajowy koordynator, Pan Michał Gierałtowski z firmy Amgen.

 

 

Biotechnologia.pl: Panie Michale, może zacznijmy od tego czy każdy student kierunku biotechnologia może brać udział w programie?

M.Gierałtowski: Praktycznie tak, aczkolwiek jak zawsze występują pewne obwarowania. Do programu może zgłaszać się każdy student kierunków ścisłych (tj. głównie medycyny, chemii, farmacji, biotechnologii, bioinżynierii lub kierunków pokrewnych), który nie uzyskał jeszcze tytułu magistra lub licencjata, mający bardzo dobre wyniki w nauce oraz biegłą znajomość języka angielskiego. To są kryteria podstawowe. Dodatkowym atutem są udokumentowane wyniki prac badawczych, przedłożone np. w postaci publikacji. Ważna jest również chęć podjęcia studiów doktoranckich.

Biotechnologia.pl:Czy naprawdę jeszcze przed uzyskaniem licencjatu studenci deklarują chęć kontynuowania kariery naukowej poprzez rozpoczęcie przewodu doktorskiego? Czy to nie za wcześnie?

 

M.Gierałtowski: Wiele osób jest tym zaskoczonych, ale nie są to odosobnione przypadki. Do programu Amgen Scholars bardzo często aplikują osoby z konkretną wizją tego co chcą robić w przyszłości. Nierzadko, są już autorami publikacji naukowych. Zdarzają się również osoby studiujące dwa fakultety jednocześnie..

Biotechnologia.pl: Nieprawdopodobne. Czyli jednym słowem szukają Państwo młodych geniuszy?

M.Gierałtowski: Osoby które zostały wybrane do udziału w Programie Amgen Scholars nie są przypadkowe. Ich dotychczasowe osiągnięcia naukowe oraz dobre wyniki w nauce zwiększają prawdopodobieństwo kolejnego sukcesu. Za sukces uważam możliwość zdobycia doświadczenia w temacie, który ich interesuje oraz rozwijania ich własnych zainteresowań. Studenci, jadąc na stypendium wiedzą dokładnie co będą robić, w jakim projekcie będą brać udział oraz w jakim laboratoriom będą prowadzili badania. Dzięki temu są do tego bardzo dobrze przygotowani do roli której się podejmują.

Biotechnologia.pl: À proposprzygotowania: jaka jest opinia o polskich studentach? Chwalą nas?

M.Gierałtowski: Na tym polu naprawdę mamy się czym pochwalić. Z moich informacji wynika (a jestem w kontakcie zarówno z opiekunami jak i uczestnikami programu), że nasi studenci mają doskonałą opinię. Polscy studenci są drugą pod względem liczebności grupą stypendystów programu Amgen Scholars. Oprócz tego polscy „młodzi geniusze” są często wyróżniani są na gali podsumowującej program. Odbywa się ona co roku na Uniwersytecie Cambridge (UK). Podczas konferencji stypendyści prezentują plakaty z wynikami swoich badań.

Biotechnologia.pl: Przejdźmy może do projektów. Przeczytałam, że można aplikować do kilku projektów jednocześnie. Nie ma żadnej wcześniejszej weryfikacji kandydatów na szczeblu krajowym?

M. Gierałtowski: To prawda. Wszystkie decyzje podejmowane są na szczeblu międzynarodowym. Aplikacje trafiają za granicę, skąd rozsyłane są do osób odpowiedzialnych za konkretne projekty. To opiekunowie projektów bezpośrednio prowadzą rekrutację, a wybrani kandydaci odbywają rozmowy z przedstawicielami poszczególnych placówek badawczych. Dzięki temu nie ma później niespodzianek. Ten program jest szansą dla młodych i ambitnych polskich badaczy w pracach naukowych w jednostkach o światowej renomie.

Biotechnologia.pl: Czy udział w innych projektach badawczych wyklucza aplikację do programu Amgen Scholars?

M. Gierałtowski: Absolutnie nie. Wcześniejsze projekty dodatkowo zwiększają szansę dostania się do programu. Dzieje się tak dlatego, że są dowodem aktywności studenta, chęci zgłębiania wiedzy i zdobywania kolejnych doświadczeń. A to jest dobry prognostyk dla ich przyszłej kariery.

Biotechnologia.pl: A jak wygląda weryfikacja językowa? Czy niezbędne są certyfikaty?

M. Gierałtowski: Tak naprawdę, weryfikacją są już same dokumenty aplikacyjne. Ich złożenie, a właściwie kompletne ich wypełnienie, to już wyzwanie językowe. Umiejętności i swoboda językowa osoby aplikującej wychodzi już na tym etapie. A nawet, jeśli student tę część przejdzie bez większych problemów, ostateczną weryfikację przechodzi się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ta w całości odbywa się po angielsku. Także…nie ma możliwości koloryzowania swoich umiejętności. Z drugiej strony, nikt nie oczekuje od tych młodych ludzi, żeby perfekcyjnie i bezbłędnie porozumiewali się w obcym języku, a tym bardziej w języku branżowym. Oni dopiero będą się tego uczyli, właśnie to stypendium ma im tę możliwość dać. Chcemy pokazać, że jest wiele możliwości i obszarów rozwoju naukowego. Że są nowoczesne laboratoria, które większe dają duże możliwości rozwoju i z tych możliwości warto korzystać.

Biotechnologia.pl: Czy jest w zasadzie jakieś minimum, które kandydat musi spełniać?

M. Gierałtowski: Tak, są oczywiście twarde kryteria, które kandydaci muszą spełniać jak: dobre wyniki na studiach, dobra znajomość języka angielskiego potwierdzona w liście motywacyjnym oraz rekomendacja od pracowników naukowych, z którymi aplikanci mieli wcześniej do czynienia. To jest podstawa. Oczywiście, należy pamiętać również, że każdy z uniwersytetów może mieć swoje dodatkowe wymagania. To stypendium ma zainspirować młodych ludzi nauką i profesjonalizmem, a nie zniechęcić weryfikuj piętrząc przeszkody formalne.

Biotechnologia.pl: Okres odbywania stypendium jest z góry określony?

M. Gierałtowski: Okres pobytu na stypendium jest zmienny, w zależności od placówki i projektu, w którym się uczestniczy. Ponieważ są to faktyczne prace laboratoryjne, okres trwania stypendium waha się w zależności od trwania projektów lub ich poszczególnych etapów. Czasem jest to 4 tygodnie, czasem 6, a ostatnio słyszałem nawet o stypendium trwającym 10 tygodni. Ograniczeniem jest jedynie to, że musi się to odbywać w wakacje, czyli w grę wchodzi okres od czerwca do września.

Biotechnologia.pl: Czy może się zdarzyć, że stypendysta przedłuży swój pobyt?

M.Gierałtowski: Nie jest to normą, ale wiem, że zdarzały się przypadki, kiedy studenci przez wzgląd na badania wydłużali okres pobytu na uczelni. Kluczowa jest jednak konferencja w Cambridge, do czasu której wszystkie projekty powinny się zakończyć.

Biotechnologia.pl: A co się dzieje po programie?

M.Gierałtowski: Po powrocie i konferencji podsumowującej wraca się do akademickich zobowiązań względem macierzystej uczelni. Przeważnie byłym stypendystom zostaje jakiś okres kontynuowania nauki, pisania prac dyplomowych. Oczywiście jesteśmy z byłymi stypendystami w kontakcie i wiemy, że większość z nich realizuje swoje pasje naukowe, które nie zawsze ograniczają się do pracy na uczelni. Część z uczestników naszego programu pracuje w działach badawczo-rozwojowych firm.

Biotechnologia.pl: W takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć owocnej rekrutacji i zaprosić wszystkich chętnych do aplikowania. Mam nadzieję, że nasz portal po części przyczyni się do nowego rekordu zgłoszeń. Dziękuję serdecznie za rozmowę.

 

Rozmawiała Justyna Grzelak

 

O Programie Amgen Scholars:

Amgen Scholars to jeden z nielicznych tego typu programów na świecie, który już podczas studiów umożliwia prowadzenie projektów badawczych w międzynarodowym środowisku. Program rozpoczęto w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych, a w 2009 roku został on rozszerzony na Europę. Jego celem jest umożliwienie studentom zdobywanie praktycznych doświadczeń badawczych pod opieką najbardziej utytułowanych naukowców. Amgen Scholars daje unikatową szansę na rozpoczęcie kariery naukowej w jednym z wybranych obszarów.

Każdego roku liczba aplikujących do Amgen Scholars systematycznie się zwiększa. W 2011 roku w Europie aplikowało ponad dwukrotnie więcej osób niż podczas pierwszej edycji programu. Dotychczas w programie uczestniczyło ponad 1200 osób z całego świata. 

O udział w europejskim programie Amgen Scholars mogą ubiegać się osoby, które studiują kierunki ścisłe, m.in. medycynę, chemię, farmację, biologię, biotechnologię czy bioinżynierię, na jednej z europejskich uczelni wyższych. Kandydaci powinni osiągać bardzo dobre wyniki w nauce i mieć w planach studia doktoranckie. 

By uczestniczyć w Amgen Scholars, należy zgłosić swoją aplikację do jednej z uczelni biorących udział w programie. Każda z nich ma własny system oceny kandydatów, przy czym warunki wspólne to wypełnienie formularza aplikacyjnego on-line na stronie www.amgenscholars.eu oraz przesłanie krótkiego eseju o sobie i dotychczasowych osiągnięciach. .

Nabór trwa do końca stycznia 2012!


Ważne linki:

www.amgenscholars.eu - strona programu Amgen Scholars
www.amgen.pl/amgen-scholars-lft.html- szczegółowe informacje o programie

www.amgen.pl - strona Amgen Polska

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter