Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Akademickie inkubatory przedsiębiorczości a Pakiet Kluski
27.03.2007
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, w ramach których wsparcie znalazło już ponad 600 młodych przedsiębiorców, przyjęły z zadowoleniem zapowiedzi rządu związane z wdrożeniem tzw. ,,Pakietu Kluski”.


19 marca br. rząd przedstawił szczegóły pierwszej części programu upraszczania prowadzenia biznesu tzw. ,,Pakietu Kluski”.
Program zakłada m.in. rejestrację firmy w 3 dni, wprowadzenie jednego okienka w urzędzie skarbowym do załatwienia wszelkich formalności oraz ograniczanie biurokracji krępującej rozwój przedsiębiorstw.
Jaki wpływ na młodą przedsiębiorczość będą miały planowane zmiany komentuje Dariusz Żuk, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.


Korzyści wynikających z przedstawionego pakietu należy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach - korzyści wynikające ze zmian prawnych oraz korzyści z pozytywnego nastawienia ustawodawcy w stosunku do przedsiębiorców, które wnosi ten pakiet.
W ostatnich miesiącach poprzez m.in. krytykę samozatrudnienia, propozycje podwyższania kar dla przedsiębiorców, klimat dla przedsiębiorczości nie jest najlepszy. Dlatego też każde działanie mające na celu wspieranie przedsiębiorczości jest bardzo ważne.


Czy proponowane zmiany są adekwatne do oczekiwań?


Niewątpliwie wprowadzenie zmian w zakładaniu firmy, uzyskiwaniu zezwoleń, mniejszej liczby kontroli i skrócenie ich czasu jest krokiem w odpowiednim kierunku. Jednak nie są to zmiany, które pozwolą Polsce na konkurowanie z takimi krajami jak Irlandia czy nawet Estonia oraz utrzymanie wysokiego wzrostu gospodarczego. Potrzebne są bardziej zdecydowane zmiany, które postulują młodzi przedsiębiorcy z AIP. Istotne jest również szersze zaangażowanie środowiska młodych przedsiębiorców w tworzenie propozycji zmian, co zapewne przyczyni się do jeszcze większych korzyści wynikających z wdrażanych przez rząd zmian.


Co postulują młodzi przedsiębiorcy z AIP?

Zmiany zmierzające do rozwoju przedsiębiorczości należy rozpocząć od systemu edukacji szczególnie przedsiębiorczości. System edukacji w Polsce jest teoretyczny i nie przystający do realiów nowoczesnej gospodarki. Warto tutaj korzystać z przykładów Finlandii czy też Holandii gdzie studenci obowiązkowo prowadzą wirtualne firmy, jak również mogą zaliczać praktyki we własnych firmach nie mówiąc już o możliwości zaliczania przedmiotów poprzez udokumentowane prowadzenie własnej firmy czego cały czas w Polsce nie ma. Nawet wprowadzenie korzystnych regulacji podatkowych nie przysporzy nowej liczby startujących przedsiębiorców, a według badań European Entrerprise Institute gospodarka UE potrzebuje około 6 mln nowych firm. Takie zmiany mogą być osiągane poprzez korzystny system edukacji, praktyczne podejście do przedsiębiorczości od szkół średnich po uczelnie wyższe.


Jakie sfery działalności są szczególnie istotne dla rozwoju młodej przedsiębiorczości?

Trzeba zwrócić uwagę na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, których wysokość jest dużym obciążeniem dla startujących przedsiębiorców. Postulaty i aktywność m.in. AIP i SF BCC 2 lata temu doprowadziły do wprowadzenia obniżonej stawki dla startujących przedsiębiorców, ale ciągle przedsiębiorca jest dyskryminowany względem pracy na etacie. Pracując na etacie płacimy składki na ubezpieczenie społeczne zależne od wysokości wynagrodzenia, we własnej firmie nawet ponosząc stratę trzeba opłacić składki. Śladem innych krajów UE warto rozważyć wprowadzenie składki wolnej od opłacania składek do określonej wysokości dochodu. Problemem są również wysokie koszty pracy utrudniające zatrudnianie w firmie nowych pracowników i tym samym rozwój firmy.
Kolejną propozycją wartą rozważenia jest możliwość nie tylko elektronicznej rejestracji działalności, ale również elektronicznych rozliczeń z urzędami. W tym przypadku potrzebne jest przyspieszenie prac związanych z elektronicznym podpisem.
Obecnie młodzi przedsiębiorcy widzą również potrzebę stworzenia preferencyjnego systemu korzystania z kredytów dla młodych i startujących przedsiębiorców. Obecnie działający program Bank Gospodarstwa Krajowego przez kilka lat działalności przyznał jedynie 100 kredytów głównie z powodu złych kryteriów oraz niewielkiej promocji.
Do problemów które należy szybko rozwiązać zapewne należą również egzekwowanie umów i funkcjonowanie sądownictwa gospodarczego (czas niezbędny do wyegzekwowania należności wynosi w Polsce średnio 980 dni podczas gdy na Litwie 166 dni - dane Doing Business Abroad 2007).


Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to największa akademicka inicjatywa w Europie Środkowo- Wschodniej mająca na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.
Naszym celem jest wspieranie i udzielanie wszelkiej pomocy związanej z założeniem własnej firmy. Misją AIP jest wprowadzanie ułatwień na rzecz młodej Przedsiębiorczości..
Obecnie w sieci AIP działa 21 inkubatorów przy najlepszych uczelniach w całym kraju.
AIP wypuściło na rynek ponad 500 firm.


Oprac.: Justyna Gaj (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości)
KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter