Intencją naszych działań jest wychodzenie na przeciw potrzebom pacjenta. Celem do jakiego dążymy jest wynalezienie oryginalnych leków na choroby cywilizacyjne takie jak: choroba nowotworowa, cukrzyca i schizofrenia. Dlatego też realizujemy badania w ramach trzech platform badawczych: metabolicznej, onkologicznej i neuropsychiatrycznej. W dzisiejszych czasach działanie jako firma generyczna to za mało, szansą są oryginalne leki, dlatego stawiamy na innowacje. Mamy nadzieję, że ustawodawca nie przyjmie fiskalnych rozwiązań prawnych w ustawie refundacyjnej, które mogą zmusić podmioty prowadzące działalność badawczo-rozwojową na znaczne ograniczenie finansowania tych badań, co w praktyce oznacza zahamowanie prac– mówi Maciej Adamkiewicz, Prezes Grupy Adamed.
Grupa Adamed realizując działania R&D współpracuje z wieloma ośrodkami naukowo badawczymi, w tym m.in.: Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską, Politechniką Wrocławską, Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, Centrum Badań Farmakokinetycznych FILAB.
Według Raportu Case-Doradcy, w Polsce na działalność R&D wydatkuje się ponad 280 mln PLN, a szacowana dynamika wzrostu na lata 2010-2012 wynosi 164%. Krajowi producenci wykorzystują szansę, jaką daje współpraca między przemysłem a jednostkami naukowo-badawczymi. Istotną zaletą tej współpracy jest możliwość odwrócenia tendencji importu do eksportu nowoczesnych terapii.
Krajowe firmy farmaceutyczne o ugruntowanej pozycji na rynku, chętniej przeznaczają zyski na realizację projektów innowacyjnych. Takie działanie sprzyja:
-
zapewnieniu pracownikom naukowym wpływu na kreowanie postępu naukowego
i umożliwienie im zaangażowania w nowe przedsięwzięcia, - tworzeniu nowych miejsc pracy dla kadry wykształconej w dziedzinach zaawansowanych technologii,
- unowocześnieniu zaplecza technicznego.
Adamedto polska firma farmaceutyczno – biotechnologiczna, której misją jest opracowanie
i wprowadzenie na światowe rynki innowacyjnych leków na kluczowe choroby cywilizacyjne.
Od 2001 roku dział R&D Adamed prowadzi prace w ramach trzech programów badawczych. Najbardziej zaawansowany program - metaboliczny - koncentruje się na wynalezieniu nowoczesnej terapii mającej zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu II. Głównym założeniem programu onkologicznego jest opracowanie kierowanej terapii przeciwnowotworowej. Cel programu neuropsychiatrycznego to wynalezienie skutecznych terapii w leczeniu schizofrenii, zaburzeń lękowych oraz depresji.
Adamed jest liderem na polskim rynku leków nowej generacji. Od ponad 20 lat firma udostępnia pacjentom najwyższej jakości produkty lecznicze w wielu grupach terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Sukces produktów oferowanych na krajowym rynku, zapoczątkował dynamiczny rozwój eksportu firmy. Adamed posiada przedstawicielstwa w Hiszpanii i na Ukrainie. Aktualnie produkty firmy sprzedawane są
w 22 krajach, a jej pozycja na arenie międzynarodowej jest stale wzmacniana.
W 2010 roku powstała Grupa Adamed, w której skład wchodzi Adamed, Polfa Pabianice oraz Adamed Consumer Healthcare – spółka stworzona po akwizycji Agropharm. W ramach Adamed Consumer Healthcare produkowane są leki OTC oraz suplementy diety. Dział naukowy R&D Adamed opracował i opatentował innowacyjne formuły dermokosmetyków. Sprzedaż wszystkich produktów Adamed Consumer Healthcare prowadzona jest od 2010 roku.
Adamed jest firmą ze 100% udziałem kapitału polskiego. Powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.
Firma w rankingu „Liderzy Biznesu 2009” miesięcznika „Forbes” została uznana liderem biznesu branży farmaceutycznej. Adamed w badaniach INE PAN otrzymał tytuł „Najbardziej Innowacyjnej Firmy w Polsce w 2008 roku”, „Najbardziej Innowacyjnej Firmy w sektorze medycznym ” oraz certyfikat dla firmy, która w 2009 roku uzyskała największą ilość patentów. Adamed jest „Solidnym Pracodawcą w 2009 roku” oraz „Solidnym Pracodawcą w sektorze farmaceutycznym w 2009 roku”.
Raport Case-Doradcy „Wydatki na działalność badawczo-rozwojową w krajowych firmach farmaceutycznych – stan aktualny i perspektywy” przedstawia krajowe i sektorowe wydatki na R&D oraz przewidywaną wielkość środków pochodzących z sektora farmaceutycznego, w ramach nowego podatku refundacyjnego. Jak pokazuje raport, działalność R&D prowadzona przez krajowe firmy farmaceutyczne już obecnie odgrywa istotna rolę w sektorze przemysłu chemicznego. Jej znaczenie będzie wzrastało z roku na rok, ponieważ dynamika rozwoju działań badawczo-rozwojowych w krajowym przemyśle farmaceutycznym jest wyższa niż w innych gałęziach polskiego przemysłu chemicznego.
Źródło: Informacja Prasowa
Zamieściła: Monika Sowińska
KOMENTARZE