Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Adamed - lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych
07.07.2010
Adamed – wiodący polski producent farmaceutyków – dzięki efektywnemu zarządzaniu wykazał się do maja 2010 roku przychodami ze sprzedaży polskiego kropidogrelu w wysokości 11,05 mln pln.
Warszawa, 2 lipca – Adamed w sierpniu 2009 roku pomyślnie ukończył rejestrację leku kardiologicznego z substancją czynna kropidogrel. Produkowany przez firmę farmaceutyczną lek jest jednym z pierwszych polskich leków, dla którego pozytywnie została zakończona europejska zdecentralizowana procedura rejestracji (DCP, z ang. Decentralized Procedure). Sprzedaż polskiego klopidogrelu na zagraniczne rynki od 2009 roku do maja 2010 roku przyniosła Adamedowi przychód o łącznej wartości ponad 10 mln pln.

Leki zawierające klopidogrel stosuje się w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, udarów niedokrwiennych mózgu oraz w chorobach tętnic obwodowych. Klopidogrel znacząco obniża śmiertelność z powodu zawału mięśnia sercowego. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (European Society of Cardiology) w swoich wytycznych dotyczących „Prewencji wtórnej u chorych na miażdżycę tętnic wieńcowych lub innych tętnic”, zaleca przyjmowanie Klopidogrelu każdemu pacjentowi po epizodzie ostrego zespołu wieńcowego (OZW) lub po zabiegu przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) z wszczepieniem stentu.

Klopidogrel – wskazany jest u dorosłych w profilaktyce przeciwzakrzepowej w objawowej miażdżycy:
- U pacjentów z zawałem mięśnia sercowego (od kilku dni do mniej niż 35 dni), z udarem niedokrwiennym (od 7 dni do mniej niż 6 miesięcy) oraz z rozpoznaną chorobą tętnic obwodowych.
- U pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym:
- Bez uniesienia odcinka ST (niestabilna dławica piersiowa lub zawał mięśnia sercowego bez załamka Q) w tym pacjentów, którym wszczepia się stent w czasie zabiegu przezskórnej angioplastyki wieńcowej, w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym (ang. ASA)
- Z ostrym zawałem mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST, w skojarzeniu z ASA, u pacjentów leczonych zachowawczo kwalifikujących się do leczenia trombolitycznego.

Informacja prasowa
KOMENTARZE
Newsletter