Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Adam Niedzielski: „Zdecydowanie wyższa skuteczność Moderny przy podaniu trzeciej dawki szczepionki”
Adam Niedzielski: „Zdecydowanie wyższa skuteczność Moderny przy podaniu trzeciej dawki szcz

Bardzo wstępne wyniki na temat skuteczności trzeciej dawki szczepionki na nowe mutacje koronawirusa przedstawiła Moderna – poinformował wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, ta skuteczność jest „zdecydowanie wyższa, niż przy takim standardowym podaniu preparatu”.

Fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter

 

 

Minister zdrowia pytany na konferencji prasowej o to, kiedy możemy spodziewać się wyników dotyczących skuteczności trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19, odpowiedział: – Już takie bardzo wstępne wyniki przedstawiła Moderna. Skuteczności na wszystkie nowe mutacje są zdecydowanie wyższe, niż przy takim standardowym podaniu preparatu w tej wersji, ale to są jeszcze wyniki, które nie zostały zaudytowane, potwierdzone chociażby przez Europejską Agencję Leków, więc na razie traktujemy je jako wyniki wstępne, robocze. Wskazał, że to zależy od dwóch czynników: – Po pierwsze od zakończenia procesu badania, po drugie – od procesu certyfikacji przez EMA. My cały czas będziemy się opierali na tym potwierdzeniu wiarygodności. 

– Złożyliśmy deklarację Komisji Europejskiej, że chcemy partycypować we wspólnym mechanizmie zakupowym – powiedział minister zdrowia, pytany o możliwość podania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Podkreślił, że konkretne decyzje zależeć będą od wyników prowadzonych badań. Na poniedziałkowej konferencji szef MZ tłumaczył, że potrzeba stosowania trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi wciąż jest przedmiotem badań klinicznych: – Mamy generalnie dwa założenia w takim badaniu – jedno to jest kwestia przedłużenia odporności, tak jakby przypomnienia systemowi immunologicznemu o szczepieniu, ale jest też druga wersja, która mówi o tym, że ta dawka będzie zmodyfikowana i ukierunkowana, np. na nowe mutacje. 

Wskazywał, że badania trwają cały czas, a finalnej odpowiedzi na te pytania jeszcze nie ma: – Zabezpieczamy interes Polaków w ten sposób, że przystąpiliśmy do negocjacji, złożyliśmy deklarację Komisji Europejskiej, że chcemy partycypować w tym wspólnym mechanizmie zakupowym i w miarę obserwowania wyników będziemy podejmowali decyzje – zapewniał minister. O tym, że rząd negocjuje dostawy kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 informował już w niedzielę „Dziennik Gazeta Prawna”. Według informacji gazety, dla Polski zagwarantowane ma być ponad 30 mln dawek.

PAP

KOMENTARZE
Newsletter