Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
9 popularnych mitów dotyczących nowotworów
Powszechny dostęp do Internetu, łatwość wprowadzania do niego fałszywych informacji oraz tempo ich rozpowszechniania skutkują powstawaniem wielu nieprawdziwych teorii. Dotyczy to również chorób nowotworowych, o których wiele możemy dowiedzieć się z Internetu, który jest często pierwszym źródłem informacji po usłyszeniu diagnozy w gabinecie lekarskim. Zawsze powinniśmy czerpać informacje z wiarygodnych stron, na których autorzy powołują się na dokładne źródło, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i komplikacji powodowanych przez „cudowne” rady internetowych znachorów. Poniższy artykuł oparty jest o informacje zamieszczone na amerykańskiej stronie Narodowego Instytutu Onkologii.
  1. Jedzenie cukru przyspieszy tempo progresji guza

Już dawno zauważono, że komórki nowotworowe konsumują większe ilości glukozy niż zdrowe komórki, gdyż preferują oddychanie beztlenowe nawet w warunkach tlenowych. Takie zachowanie zostało nazwane efektem Warburga. Żadne, z dotychczas przeprowadzonych badań nie potwierdziło informacji jakoby jedzenie cukru pogarszało stan zdrowotny pacjenta nowotworowego. Wiadomo jednak, że dieta bogata w cukier może przyczyniać się do nadmiernego przyrostu masy ciała, a otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju kilku rodzajów nowotworów oraz gorszymi prognozami w przypadku wystąpienia choroby, o czym pisaliśmy tutaj.

  1. Nowotwory są zaraźliwe

Nie do końca. Nowotwór nie jest chorobą zakaźną, która łatwo przenosi się z człowieka na człowieka. Jedyną sytuacją, w której guz może przenieść się z jednej osoby na drugą, jest przypadek przeszczepu narządu lub tkanki. Osoba, która otrzymuje narząd lub tkankę od dawcy, u którego nowotwór wystąpił w przeszłości, może być narażona na zwiększone ryzyko zachorowania. Ryzyko to jest wyjątkowo niskie i wynosi około 0,02%, jednak lekarze unikają wykorzystywania narządów od dawców z historią nowotworową. Warto jednak zauważyć, że są pewne bakterie oraz wirusy, które znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór, są to m.in. HPV oraz Helicobacter pylori.

Nowotwory, które mogą samorzutnie przenosić się między osobnikami występują u zwierząt. Przykładem jest rak pyska u diabłów tasmańskich, które gryząc się, przenoszą komórki nowotworowe na kolejne osobniki. Innym zaraźliwym nowotworem występującym wśród zwierząt jest psi guz weneryczny (CTVT), zwany mięsakiem zakaźnym, który jest roznoszony podczas kopulacji.

  1. Nastawienie psychiczne może przyspieszyć wyzdrowienie

Na chwilę obecną nie ma wystarczających dowodów, które wskazywałyby jednoznacznie na wpływ pozytywnego nastawienia na szybszy powrót do zdrowia. Wiadomo jednak, że osoby o pozytywnym nastawieniu zachowują dobre relacje i więzi społeczne oraz częściej uprawiają aktywność fizyczną, a to na pewno pomaga w radzeniu sobie z nowotworem.

Co więcej, stres i złość, często towarzyszące chorobie nowotworowej, mogą powodować dodatkowe dolegliwości fizyczne. Strona Narodowego Instytutu Onkologii (NIH) powołuje się na wyniki badań eksperymentalnych, sugerujących, że stres psychologiczny może wpływać na zdolność guza do wzrostu i rozprzestrzeniania się. U linii myszy rozwijających ludzki nowotwór, której osobniki były trzymane w izolacji (znacznie zwiększającej stres u zwierząt stadnych), guzy nowotworowe były bardziej podatne na wzrost i tworzenie przerzutów. Również badania przeprowadzone na mysich i ludzkich komórkach nowotworowych wykazały, że norepinefryna, zwana hormonem stresu, może sprzyjać angiogenezie i przerzutom.

  1. Sztuczne słodziki powodują raka 

Sztuczne słodziki na pewno nie należą do najzdrowszych, jednak ich spożycie nie zostało powiązane z większą częstotliwością występowania nowotworu. Naukowcy przebadali następujące substancje słodzące: sacharyny, cyklaminian, aspartam, acesulfam K, sukralozę oraz neotam i nie znaleźli dowodów, jakoby powodowały nowotworzenie u ludzi. Wszystkie z wymienionych sztucznych słodzików, z wyjątkiem cyklaminianu, zostały zatwierdzone przez FDA.

  1. Preparaty ziołowe mogą wyleczyć raka i zastąpić chemioterapię

Nie. Chociaż niektóre badania sugerują, że alternatywne lub uzupełniające terapie preparaty, w tym niektóre zioła, mogą pomóc pacjentom radzić sobie z efektami ubocznymi terapii przeciwnowotworowych, to żadne produkty ziołowe nie okazały się skuteczne w leczeniu raka. W rzeczywistości niektóre produkty ziołowe mogą być szkodliwe, ponieważ mogą zakłócać działanie niektórych leków przyjmowanych podczas chemioterapii. Pacjenci z chorobą nowotworową powinni konsultować z lekarzem decyzję o włączeniu do leczenia alternatywnych produktów leczniczych, w tym witamin i suplementów ziołowych.

  1. Antyperspiranty i dezodoranty powodują raka piersi

Dotychczasowe badania nie znalazły dowodów na związek chemikaliów typowych dla antyperspirantów i dezodorantów ze zmianami nowotworowymi piersi. Antyperspiranty i dezodoranty zawierają potencjalnie szkodliwe składniki, są również regularnie aplikowane na skórę pod pachami, z tego powodu kilkoro naukowców zasugerowało związek pomiędzy stosowaniem dezodorantów a rakiem piersi. Żadne dowody naukowe nie wykazały korelacji pomiędzy stosowaniem tych produktów a rozwojem nowotworu piersi.

  1. Rak to wyrok śmierci

Nie. Nowotwory różnią się od siebie, a długość życia po diagnozie oraz możliwość całkowitej remisji zależy od rodzaju nowotworu, na który pacjent zachoruje. Nowotwory łagodne, które nie naciekają sąsiadujących tkanek i nie tworzą przerzutów są dużo prostsze do wyleczenia, co wpływa na wysoki odsetek przeżycia pacjentów. Nowotwór złośliwy to również nie wyrok! Z roku na rok rośnie ilość zarówno terapii uznawanych za konwencjonalne, jak i terapii eksperymentalnych, które niosą duże nadzieje dla pacjentów nowotworowych.

  1. Operacja lub biopsja guza może powodować jego szybsze rozprzestrzenianie

Prawdopodobieństwo, że operacja spowoduje rozprzestrzenienie się raka na inne części ciała jest niezwykle niskie. Zgodnie ze standardowymi procedurami chirurdzy stosują specjalne metody i podejmują wiele kroków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych podczas biopsji lub operacji usunięcia guzów. Na przykład, jeśli muszą usunąć tkanki z więcej niż jednego obszaru ciała, używają różnych narzędzi chirurgicznych dla każdego obszaru.

  1. Jeśli ktoś w mojej rodzinie miał raka, u mnie też rozwinie się nowotwór

Niekoniecznie, choć czynnik genetyczny jest brany pod uwagę i jeśli w rodzinie istniały przypadki choroby nowotworowej, należy się regularnie badać i nie zaniedbywać swojego zdrowia. Jednak przypadek nowotworu w rodzinie nie oznacza 100%-owej pewności, że u każdego jej członka rozwinie się nowotwór tego samego typu, ponieważ istnieje wiele innych czynników wpływających na wystąpienie choroby nowotworowej.

KOMENTARZE
news

<Luty 2027>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Newsletter