Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
64 miliony dla UMCS – Lublin inwestuje w biotechnologię
06.02.2012

Niespełna miesiąc temu Katolicki Uniwersytet Lubelski oddał do użytku nowoczesny gmach Instytutu Biotechnologii. Teraz podobnym śladem podąża UMCS w Lublinie, który właśnie podpisał umowę o dofinansowanie rozwoju bazy dydaktyczno-naukowej – obejmujące między innymi Wydział Biologii i Biotechnologii.

Umowa pomiędzy Ośrodkiem Przetwarzania Informacji a Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej zawarta została 30-go stycznia 2012 roku i dotyczy programu pod nazwą: „Rozwój i modernizacja bazy dydaktyczno-naukowej na kierunkach priorytetowych UMCS”. Ponad 64 miliony złotych pochodzić będą niemal w całości ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

18-go stycznia podczas uroczystego otwarcia gmachu Biotechnologii KUL Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman powiedział nam, że trwa w tej chwili etap tworzenia bazy do tego, by Lubelszczyzna stała się centrum biotechnologicznym. „Mamy ku temu wszelkie warunki” – podkreślił.

Rzeczywistość – jak widać – zdaje się potwierdzać jego słowa, bowiem duża część z pozyskanych właśnie przez UMCS środków zostanie przeznaczona na poszerzenie i unowocześnienie bazy aparaturowej Wydziału Biologii i Biotechnologii lubelskiej uczelni. Pozostałe dwie dofinansowane jednostki, to Wydział Chemii oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki.

Z przekazanych funduszy zakupione zostaną między innymi najnowocześniejsze spektrometry masowe i anihilacyjne, dyfraktometr rentgenowski, mikroskopy konfokalne i wiele innych urządzeń naukowo-badawczych.

Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie może pochwalić się wieloma znaczącymi osiągnięciami. Na przestrzeni samego tylko ostatniego roku były to między innymi: nominacja w plebiscycie „Soczewki Focusa” – dla Zakładu Biologii Molekularnej przyznana za wyizolowanie antygenu mogącego przyczynić się do opracowania skutecznej szczepionki na malarię; nominacja do „Naukowego Osiągnięcia Roku” National Geographic Polska – z tego samego tytułu, czy aż 4 projekty dofinansowane w ramach programu „Iuventus Plus 2011”.

Można się zatem spodziewać, że nowoczesna baza sprzętowa znacznie ułatwi pracę lubelskim naukowcom oraz nada – i tak już wysokiemu – poziomowi kształcenia studentów jeszcze wyższą rangę.

Realizacja programu przewidziana jest na lata 2012-2013.

                                                                                                            

red. Adam Czajczyk

foto: UMCS

KOMENTARZE
news

<Październik 2027>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter