Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
5. Międzynarodowa Konferencja Life Science Open Space 2014
22 października 2014 roku w Krakowie odbyła się V Konferencja Life Science Open Space. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były „Idee i technologie dla zdrowia i jakości życia”. Starano się przybliżyć problematykę badań nad lekami, opracowania technologii terapeutycznych, np. leczenia raka wiązką protonową, diagnostyki medycznej, telemedycyny, działań związanych z digitalhealth oraz pojęć: zdrowa żywność, powietrze, woda, czyli zdrowe środowisko.

 

Organizatorem spotkania była Fundacja Klastra LifeScience Kraków. Partnerem strategicznym, głównym sponsorem wydarzenia, już po raz kolejny był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Kazimierz Murzyn, Dyrektor Zarządzający krakowskiego stowarzyszenia sięga pamięcią 8 lat wstecz -W 2006 roku ruszyła inicjatywa klastrowa, w planach była budowa Parku Life Science. Członkowie krakowskiego Klastra wiedzieli, że Małopolska ma potencjał, a tego typu przedsięwzięcia przynoszą efekty za granicą. Naszym wzorcem był Boston. Robiłem analizę dotyczą formy działań tego typu inicjatyw i zobaczyłem wiele podobieństw między Krakowem a Bostonem.  Pomijając rozmiar i potęgę tego drugiego, zauważyłem zgodności jakościowe, tzn. u nas dzieje się to samo: jest koncentracja skierowana na naukę, na tematy i biznes związany z life science. Następnie dodaje: -W 2013 została powołana Fundacja Klastra LifeScience Kraków, która przejęła role lidera Klastra i koordynatora wszystkich działań. Dzisiaj Klaster to wspólne przedsięwzięcie ponad osiemdziesięciu podmiotów, a Fundacja kieruje jego działaniami.

Interdyscyplinarna konferencja miała być zaczątkiem współpracy pomiędzy jednostkami poszukującymi rozwiązań, rozwiązującymi problemy, wynalazcami, deweloperami, inwestorami, klientami, naukowcami i przedsiębiorcami. - Dla nas partnerem jest każdy, kto zajmuje się zdrowiem i jakością życia. Partnerem może być na przykład firma budowlana, która jest w stanie ułatwić funkcjonowanie osobom starszym. Technologie tak się rozwinęły, że dają nieograniczone możliwości. Coraz więcej z nich będziemy mogli implementować w dziedzinie zdrowia i życia – wyjaśnia Dyrektor Zarządzający małopolskiego Klastra. - LSOS w odróżnieniu od innych konferencji kładzie nacisk na networking. Organizatorom zależy na tym, aby po krótkich 15 minutowych prezentacjach ( 10 prezentacji 5 pytania),  podczas długich przerw kawowych nawiązywała się współpraca, kontakty a nie koncentracja na  ofercie – komentuje Dorota Nowińska-Bąk, odpowiedzialna za wartość merytoryczną Międzynarodowej Konferencji LSOS. - Aby prezentacja została dopuszczona do udziału w LSOS musi zawierać ofertę technologiczną, mieć w sobie coś innowacyjnego i być skierowana do uczestników.

 

Anna Szulc

 

KOMENTARZE
Newsletter