Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
310 tyś zł dla UMED na Innowacyjność - Projekt ANIMA
07.01.2010
Uniwersytet Medyczny w Łodzi otrzymał fundusze z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 310 000 zł w ramach projektu „Animator Innowacji i Przedsiębiorczości w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi – ANIMA”
Projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. „Kreator Innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”, którego celem jest zbliżenie świata nauki i gospodarki poprzez propagowanie inicjatyw w zakresie innowacyjnych przedsięwzięć i promocji przedsiębiorczości. Przyznane Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi fundusze przeznaczone zostaną m.in. na opracowanie regulaminu zarządzania własnością intelektualną w Uczelni, powołanie ośrodka transferu technologii, utworzenie baz danych zawierających informacje o wynikach badań naukowych prowadzonych na Uczelni oraz szeroko pojętą działalność mającą na celu upowszechnienie wiedzy na temat komercjalizacji wyników badań oraz transferu technologii wśród naukowców i studentów (seminaria, konferencje, wyjazdy studyjne etc.).

Obecnie uczelnie w Polsce zdecydowaną większość swoich dochodów czerpią z dotacji ministerialnych i opłat za studia niestacjonarne. Natomiast trendy światowe wskazują, że głównym źródłem finansowania nowoczesnych uniwersytetów powinny być dochody z tytułu prac badawczych, sprzedaży licencji czy praw własności intelektualnej. Do niedawna komercjalizacja wyników badań naukowych i transfer technologii traktowane były marginalnie. Tymczasem obecnie ich znaczenie rośnie i stają się one obok kształcenia i działalności naukowo-badawczej jedną z podstaw funkcjonowania nowoczesnej uczelni. Dlatego nowy system kształcenia musi zostać dostosowany do wyzwań współczesności, a co za tym idzie należy wypracowywać i upowszechniać standardy nauczania w zakresie możliwości komercjalizacji wiedzy oraz zasad prawnej ochrony własności intelektualnej.

Realizując projekt ANIMA Uniwersytet Medyczny w Łodzi ma nadzieję przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości akademickiej oraz usunąć bariery, które nadal istnieją pomiędzy naukowcami i przedsiębiorcami. W projekcie zaplanowane są zadanie, których celem jest przekonanie naukowców o potrzebie nawiązywania współpracy z przedsiębiorcami i inwestorami poprzez np. udział w targach, wystawach, czy konferencjach. Wszystko to ma za zadanie pobudzić świadomość naszej kadry naukowej dotyczącą roli gospodarki opartej na wiedzy oraz korzyści jakie niesie za sobą komercjalizacja wyników prac naukowo-badawczych. Koordynatorem projektu jest Pan Przemysław Andrzejak – Pełnomocnik Rektora ds. Rozwoju i Promocji Uczelni.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2029>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter