„Konferencje jak ta pozwalają być na bieżąco z najnowszymi trendami w bioenergetyce. Jest to też okazja do rozmowy z zagranicznymi współpracownikami, z którymi zwykle kontakt ograniczony jest do emaili. W tym roku bardzo licznie prezentowane były badania strukturalne białek.” Mówi uczestniczka dr Agnieszka Łukasiak z SGGW.
Każdy dzień na terenie Albert-Ludwigs-Universität we Freiburgu, gdzie odbywała się konferencja, obfitował w wykłady planarne, seminaria, prezentacje posterów oraz prezentacje producentów sprzętu i odczynników. Tematami sesji wykładów były: fizjologia i choroby mitochondriów, fotosynteza, syntaza ATP, transmembranowy transport elektronów.
Do najważniejszych wykładowców należeli z pewnością prof. Ron Kaback oraz prof. John E. Walker. Pierwszy z nich został laureatem tegorocznej nagrody Peter Mitchell Medal- przyznawanej osobom o znacznym wkładzie w rozwój bioenergetyki. John E. Walker jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Wybrane prace oraz abstrakty opublikowane zostały w specjalnym wydaniu Biochimica et Biophysica Acta- Bioenergetics. Oczywiście oprócz stricte naukowych wydarzeń przewidziane były inne atrakcje: wizyta w niedalekim lesie Schwarzwald czy koncert rockowy.
Każda edycja organizowana jest w innym mieście. Poprzednia konferencja odbywała się w Warszawie, co podkreśla, że Polska ma ambicje do tworzenia nauki z obszaru life sciences na międzynarodowym poziomie.
Michał Laskowski
KOMENTARZE