Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
10 polskich uczelni w rankingu 1000 najlepszych na świecie. Najwyżej UW i UJ
10 polskich uczelni w rankingu 1000 najlepszych na świecie. Najwyżej UW i UJ

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 10 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które uplasowały się w piątej setce – wynika z opublikowanej w połowie sierpnia „Listy szanghajskiej”.

 

 

 

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie – Academic Ranking of World Universities (ARWU) – znany również jako „Lista szanghajska”, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W tym roku na podium nic się nie zmieniło. Najlepszą uczelnią świata tradycyjnie już został ogłoszony amerykański Harvard. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Stanford. A na trzecim miejscu jest brytyjski University of Cambridge. W pierwszej dziesiątce jest osiem uczelni amerykańskich i dwie brytyjskie. Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. To tam, o wiele niżej, trzeba szukać w zestawieniu polskich szkół wyższych.

 

Polska na liście

Najlepszymi uczelniami w Polsce według „Listy szanghajskiej” są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które są w piątej setce, zajmując miejsce między 401 a 500. W ubiegłym roku UW był w czwartej setce, a UJ, tak samo jak w tym roku, w piątej. W 2020 r. na liście było osiem polskich uczelni, w 2021 r. – o dwie więcej. W tym roku, w porównaniu do poprzedniego, z rankingu wypadł Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Natomiast pojawiły się: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest, tak jak w ubiegłym roku, w ósmej setce rankingu. Natomiast Warszawski Uniwersytet Medyczny awansował z ostatniej setki do ósmej. Do dziewiątej setki trafiły: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Z kolei Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Warszawska spadły w stosunku do poprzedniego roku z dziewiątej setki do ostatniej, dziesiątej. W ostatniej setce znalazła się też Politechnika Wrocławska. 

 

Zasady klasyfikacji 

Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się: liczbę absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach „Nature” lub „Science”, liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Autor: Szymon Zdziebłowski (PAP)

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter