Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Preparat przeznaczony do leczenia rozsianej postaci hormonoodpornego raka prostaty już niedługo będzie dostępny również w Polsce
01.02.2011

W Polsce rak prostaty dotyka 20% mężczyzn, a wśród 80-latków odsetek wzrasta do 80%. W ostatnich latach obserwuje się obniżenie wieku mężczyzn zapadających na ten nowotwór, który zależny jest od męskich hormonów płciowych – androgenów.

Ciekawym jest fakt, że zarówno poprawność działania gruczołu, jak i jego nieprawidłowy rozrost zagrażający rakiem wymaga obecności testosteronu. Nowotwór spowodowany jest zaburzeniem działania osi podwzgórze-przysadka-jądra. Nie odnotowano przypadków zachorowania u mężczyzn, którym usunięto jadra przed pokwitaniem.

W leczeniu z użyciem brokerów hormonalnych, stosuje się jednoczesne obniżenie poziomu testosteronu na poziomie komórek jądra (androgenów) oraz hormonów podwzgórza i przysadki (analogi LH-RH). Jednak skuteczna hormonoterapia możliwa jest w tylko przypadku odpowiednio wczesnego stadium choroby.

Niestety u osób z odległymi przerzutami obecnie nie ma szans na wyleczenie, a to stosowane pozwala jedynie przedłużyć życie oraz złagodzić objawy choroby i poprawić jakość życia chorego.

W przypadku rozsianego raka prostaty (mHRPC), gdy oporność na leki hormonalne rośnie, a rokowania chorych stają się niekorzystne i czas przeżycia ogranicza się do średnio 9-12 miesięcy, nadzieję przynosi chemioterapia dla osób z zaawansowanym rakiem prostaty z użyciem np. docetakselu czy estramustinu, która pozwala na przeżycie 17-23 miesięcy.

Obecnie na rynek ma zostać wprowadzony nowy preparat  JEVTANA ® (kabazytaksel), który  otrzymał pozytywna opinię, zalecającą rejestrację w Unii Europejskiej. Działanie przeciwnowotworowe preparatu polega na rozrywaniu sieci mikrotubul w komórkach. Lek wiąże się z tubuliną i sprzyja jej włączaniu do mikrotubul, jednocześnie hamując rozpad. Dzięki temu dochodzi do stabilizacji mikrotubul. Preparat wykazał szerokie spektrum aktywności przeciwnowotworowej w zaawansowanych guzach litych wszczepionych myszom. JEVTENA® wykazuje aktywność w guzach wrażliwych na docetaksal oraz w modelach guzów niewrażliwych na chemiotrapię (w tym z życiem docetaksalu). 

W II lini leczenia pacjentów z mHRPC  JEVTENA® pozwala uzyskać znaczna poprawę w zakresie czasu przeżycia. Badanie kliniczne fazy III TROPIC przeprowadzone z udziałem 755 pacjentów z mHRPC, którzy przebyli chemioterapię na bazie docetakselu dało dobre wyniki co zaowocowało wydaniem pozytywnej opinii przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wyniki potwierdziły, że stosowanie JEVTANU ® w połączeniu z prednizonem lub prenizolonem powoduje statystyczne zmniejszenie ryzyka zgonu o 30% u chorych na mHRPC, w porównaniu do pacjentów leczonych według schematu aktywnej chemioterapii na bazie standardowej dawki mitoksantroni i prednionu/prednizolonu. Mediana przeżycia pacjentów wzrosła o 2,4 miesięcy (do 15,1 miesięcy) w stosunku do grupy przyjmującej mitoksantron.

„Reakcja na preparat JEVTNA® w USA przeszła nasze oczekiwania. Pozytywna opinia dotycząca preparatu JEVTENA® w Unii Europejskiej pomaga w osiąganiu celu działu Oncology Sanofi-Aventis, którym jest dostarczenie skutecznych leków na raka na całym świecie.” Powiedział Debasish Roychrodhumy lek. Med. Starszy Wiceprezes i Dyrektor oddziału Global Oncology Sanofi-Aventis. Wnioski o dopuszczenie go do obrotu złożono w 26 krajach na 4 kontynentach.

Pełna rejestracja leku w UE spodziewana jest na wiosnę tego roku, a w Polsce dostępny będzie około połowy br. Preparat dopuszczony do stosowania jest już w USA i Brazylii. Dopóki preparat nie jest dostępny w Polsce istnieje możliwość stosowania terapii z udziałem JEVTANU ®, poprzez sprowadzenie leku na wniosek indywidualny, czyli tzw. import docelowy.

Skład preparatu to 60mg koncentratu kabazytakselu i rozcieńczalnik do sporządzenia roztworu. Działania niepożądane 1-4 stopnia: niedokrwistość, leukopenia, neutropenia, małopłytkowość i biegunka; 3-4 stopnia: neutropenia, leukopenia, niedokrwistość, gorączka, neutropenia i biegunka.

Źródło: www.sanofi-aventis.com.pl   oraz   www.pfm.pl

Oprac.: Angelika Kozłowska

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter