Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Certyfikacja - QAFP (Quality Assurance for Food Products).

Bezpieczeństwo i jakość wyrobów mięsnych na każdym etapie produkcji

Certyfikacja QAFP jest skierowana do hodowców, przetwórców i dystrybutorów produktów wieprzowych i drobiowych. Certyfikat QAFP potwierdza, że wyroby mięsne charketryzują się wysoką jakością i bezpieczeństwem. Hodowcy są zobowiązani do utrzymywania wysokich standardów hodowli i opieki weterynaryjnej w celu zapewnienia zwierzętom odpowiednich warunków życia. System QAFP określa odpowiedzialność wszystkich uczestników łańcucha dostaw za zapewnienie jakości i bezpiecznych warunków produkcji w celu zwiększenia zaufania konsumentów na rynkach całej Unii Europejskiej. Oznaczenie produktu znakiem QAFP świadczy o zachowaniu standardów jakości na każdym etapie produkcji mięsnej.

Audytorzy TÜV Rheinland posiadają duże doświadczenie w zakresie systemów zarządzania i produkcji w przemyśle spożywczym i rolnictwie. Laboratorium żywnościowe i mikrobiologiczne TÜV Rheinland prowadzi badania żywności pod kątem bezpieczeństwa i jakości na każdym etapie procesu produkcyjnego.

Korzyści w skrócie

Korzyści ze współpracy z TÜV Rheinland Polska w procesie certyfikacji QAFP:

  • Zwiększenie wiarygodności hodowców, producentów i dystrybutorów w oczach konsumentów
  • Zwiększenie świadomości konsumentów, w celu wyrobienia odpowiednich zwyczajów zakupowych
  • Zwiększenie jakości wieprzowiny i drobiu
  • Całościowe podejście do jakości na każdym etapie procesu produkcyjnego
  • Troska o środowisko i jakość życia zwierząt

Etapy certyfikacji QAFP

Przygotowanie do kontroli

Pozyskanie wstępnych informacji o Podmiocie ubiegającym się o certyfikat zgodności z zakresu Systemu Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP.

Kontrola podmiotu

Kontrola jest przeprowadzana przez Inspektora TÜV Rheinland Polska zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumentach będących podstawą certyfikacji. Kontrola obejmuje następujące etapy:

  • spotkanie otwierające,
  • przegląd dokumentacji,
  • inspekcja zakładu,
  • spotkanie zamykające.

Podczas kontroli Inspektor może dokonać wymienionych w odpowiednim Zeszycie branżowym pomiarów, przeprowadzić ocenę organoleptyczną wyrobów, półproduktów i surowców, a także pobrać próbki surowców, półproduktów i wyrobów do badań laboratoryjnych.

Po kontroli

Po kontroli sporządzany jest raport końcowy.

W przypadku stwierdzenia niezgodności, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań korygujących i ich akceptacja przez jednostkę certyfikującą.

W efekcie pozytywnej decyzji certyfikacyjnej wystawiany jest certyfikat.

TÜV Rheinland Polska sprawuje ciągły nadzór nad posiadaczami certyfikatu QAFP dokonując płatnej pełnej kontroli na wniosek Klienta oraz kontroli niezapowiedzianych i/lub zapowiedzianych z niewielkim wyprzedzeniem.

System QAFP

Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa w systemie QAFP można znaleźć na stronie internetowej administratora systemu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) na www.upemi.pl lub www.qafp.pl

Celem systemu jest podniesienie wiarygodności hodowców, producentów i dystrybutorów w oczach konsumentów, z nakierowaniem na cele szczegółowe:

  • Edukacja konsumentów w celu wyrobienia odpowiednich zwyczajów zakupowych
  • Nagrodzenie jakości w produkcji spożywczej wieprzowiny i drobiu
  • Zabezpieczenie jakości w całym łańcuchu produkcji spożywczej
  • Zapewnienie troski o środowisko i dobrostan zwierząt.

 

Newsletter