Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wykorzystanie AI będzie punktem zwrotnym w przesiewowej diagnostyce wrodzonych wad serca
Wykorzystanie AI będzie punktem zwrotnym w przesiewowej diagnostyce wrodzonych wad serca

Czy sztuczna inteligencja może pomóc w diagnostyce wrodzonych wad serca płodu (WWS)? W jaki sposób lekarze mogą wykorzystać nowoczesne systemy technologiczne w leczeniu małych pacjentów? Fundacja Serce Dziecka, we współpracy z wybitnymi naukowcami z dziedziny WWS, rozpoczyna przełomowy projekt łączący świat medycyny i technologii – InteliCardio. Edukacyjno-naukowy projekt pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej rusza już. WWS wymaga pilnych rozwiązań – każdego dnia w Polsce przychodzi na świat dziecko z wrodzoną wadą serca, co piąte z nich ma wadę krytyczną, która prowadzi do śmierci w ciągu kilku dni.

Fot. dr hab. med. Marcin Wiecheć, prof. z CMK, prowadzący pierwsze z cyklu szkoleń praktycznych

W Polsce rodzi się 10 dzieci z WWS dziennie! Jest to najczęstsza wada wrodzona

Wrodzone wady serca to nieprawidłowości w budowie serca, które występują u dziecka od urodzenia. Powstają podczas rozwoju płodowego. Są drugą pod względem częstotliwości przyczyną zgonów wśród noworodków. Problem związany z WWS wynika przede wszystkim z niskiego wskaźnika wykrywalności, który waha się w zakresie 30-50%. Spowodowane jest to nieskutecznymi i niedokładnymi diagnozami, co stanowi poważne wyzwanie związane z niedoborem wysokiej klasy specjalistów medycznych. Zbyt późna lub nieprawidłowa diagnoza prowadzi do przyszłych, kosztownych interwencji medycznych, kalectwa, często przedwczesnej śmierci dziecka. Dzisiaj, przy wczesnym wykryciu, wrodzone wady serca można z powodzeniem leczyć, a pacjentom zapewnić komfort życia.

InteliCardio

InteliCardio jest projektem edukacyjno-naukowym, którego celem jest rozwój kompetencji i wiedzy dla pracowników służby zdrowia w obszarze możliwości przyszłego wykorzystania systemów sztucznej inteligencji dla poprawy diagnostyki WWS. Zrozumienie działania i umiejętność wykorzystania innowacyjnych narzędzi informatycznych będzie miało w przyszłości zasadnicze znaczenie dla utrzymania najwyższych standardów opieki medycznej oraz osobistego rozwoju zawodowego kadry medycznej. Dlatego działania w tym zakresie należy podejmować już dziś. Uczestnicy nauczą się, jak technologie AI mogą przyczynić się do wcześniejszego wykrywania wad, w jaki sposób system uczy się rozpoznawać wady, jaki potencjał mają tworzone rozwiązania w zakresie zwiększenia dokładności diagnoz oraz szybkiego przetwarzania danych medycznych. Szkolenie poruszy również aspekty etyczne i bezpieczeństwo stosowania AI w medycynie, zapewniając uczestnikom wiedzę potrzebną do skutecznego i odpowiedzialnego wykorzystania nowoczesnych technologii w praktyce klinicznej. Akcja objęta jest patronatem i wsparciem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej. Technologie wykorzystane w projekcie dostarcza polska firma zajmująca się wykorzystaniem AI w diagnostyce WWS. 

Projekt zakończy się wydaniem certyfikatów dla osób biorących w nim udział oraz raportem podsumowującym zebrane informacje od uczestników, co może być ważnym źródłem wiedzy dla placówek i planowania kolejnych działań edukacyjno-naukowych czy przyszłych planowanych wdrożeń technologicznych. Inicjatorzy projektu wierzą, że dodatkową korzyścią dla uczestników biorących udział w projekcie będzie możliwość tworzenia i publikacji międzyośrodkowych prac naukowych związanych z zebranymi podczas projektu informacjami od uczestników i wniosków płynących z testowania rozwiązań, analizy ich potencjału i barier wdrożeniowych. Zainaugurowany przez Fundację Serce Dziecka projekt nie posiada obecnie instytucjonalnego źródła finansowania, wszyscy uczestnicy projektu (ośrodki medyczne, wykładowcy, dostawcy technologii, partnerzy) uczestniczą w projekcie społecznie.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter