Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Te rozwiązania mogą uratować życie dzieciom. Publiczne szpitale ogłosiły II edycję konkursu dla start-upów
Te rozwiązania mogą uratować życie dzieciom. Publiczne szpitale ogłosiły II edycję konkursu

Mother and Child Startup Challenge to pierwszy tego typu projekt w skali Polski oraz jeden z nielicznych na terenie Europy zrzeszający państwowe podmioty medyczne we wspólnym celu – wykorzystania potencjału technologii medycznych oraz innowacji skierowanych na ochronę zdrowia i życia. Powodem realizacji tego przedsięwzięcia jest nieustanne poszukiwania nowatorskich, dla większości nieoczywistych rozwiązań, które mogą pomóc rozstrzygnąć największe troski małych pacjentów i ich opiekunów. To właśnie dzieci z różnymi schorzeniami, ale także kobiety w ciąży należą do unikalnych grup, które potrzebują niekiedy wyjątkowych rozwiązań.

Organizatorami przedsięwzięcia są topowe szpitale w Polsce:

* Instytut Matki i Dziecka w Warszawie,

* Centrum Medyczne „Żelazna” w Warszawie,

* Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi,

* Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie,

* Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku,

* Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

Zwycięzcy I edycji konkursu

Pierwszy ze zwycięzców – CarnaLife Holo – to projekt, który został wdrożony we wszystkich szpitalach organizujących poprzednią edycję konkursu. CarnaLife to przełomowa technologia trójwymiarowej, holograficznej wizualizacji i nakładania w czasie rzeczywistym obrazów, która potencjalnie umożliwia przeprowadzenie z lepszym efektem terapeutycznym ciężkich operacji pacjentów pediatrycznych oraz kobiet w ciąży czy noworodków.

Drugim ze zwycięzców został system Infermedica wspierający pacjentów i pracowników ochrony zdrowia na każdym etapie – od pierwszych objawów, przez realizację konsultacji medycznej, aż po profilaktykę i opiekę po. Poza skierowaniem pacjentów do odpowiedniej opieki zbiera wstępny wywiad, wspierając personel szpitali w efektywniejszym świadczeniu usług medycznych. Ta technologia została zaaplikowana w Instytucie Matki i Dziecka. Aktualnie trwają prace nad kontynuacją wdrożeń w trzech innych podmiotach należących do konsorcjum szpitali.

Warunki konkursu

W tym roku organizatorzy konkursu MCSC poszukują rozwiązań dojrzałych, które jak w ubiegłej edycji, są gotowe na współpracę z państwowymi podmiotami medycznymi. Dużą zmianą w organizacji przedsięwzięcia jest fakt, że w tegorocznej inicjatywie dostęp do największych szpitali mogą otrzymać również projekty na mniejszym stopniu zaawansowania, czyli innowatorzy i zespoły, których technologie medyczne mogą zrewolucjonizować obszar pediatrii z nastawieniem na pulmonologię, walkę z otyłością i choroby psychiatryczne dzieci i młodzieży. Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny znajduje się na stronie konkursu.

Źródła

Fot. Instytut Matki i Dziecka

KOMENTARZE
Newsletter