Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Spotkanie branży druku 3D w Krakowie
17 października 2018 w Centrum Kongresowym ICE odbyło się wydarzenie Printed Conference, będące spotkaniem branży druku 3D. Wydarzenie składało się z jednej z największej w branży konferencji połączonej z mini targami druku 3D oraz Strefą Innowatora.

Printed Conference dedykowana była osobom związanym z technologiami przyrostowymi – zarówno ze świata nauki, przemysłu, startupów i biznesu. Ponad 200 uczestników konferencji miało możliwość poszerzenia wiedzy na tematy związane z technologiami druku 3D, projektowaniem przestrzennym oraz zastosowaniem w różnych gałęziach przemysłu i biznesu.

Jan Witowski opowiadał o wykorzystaniu druku 3D na salach operacyjnych przez startup MedApp, a dr hab. inż. Włodzimierz Adamski z zakładów lotniczych w Mielcu przybliżył trendy w lotnictwie i zastosowanie technologii w produkcji najlepszych maszyn na świecie. Interesującym akcentem było wystąpienie dr Daniela Zielińskiego, który w lekki sposób opowiedział o tym, jak sztuka przenika się z nowymi technologiami.

Jak mówią sami uczestnicy, dużą wartością Printed Conference była możliwość wymiany wiedzy i budowania relacji w branży. – Bardzo się cieszę, że przyjechałem do Krakowa. Tylko w ciągu dzisiejszego dnia poznałem więcej ciekawych osób i zdobyłem więcej kontaktów, niż w przeciągu ostatnich dwóch lat, od kiedy zajmuje się tym zagadnieniem – relacjonuje Krzysztof, jeden z uczestników.

Strefa Innowatora oraz mini tragi były otwarte dla zwiedzających i wzbudziły duże zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i osób przyjezdnych. W Strefie Innowatora pokazane były 4 z najlepszych zgłoszonych projektów, w tym biodrukarka 3D oraz prototyp nakładki na nadgarstek, która ma zastąpić gips. Jury po długich naradach, zdecydowało się nagrodzić projekt: Andrzeja Zakręckiego oraz Rafała Wróbla z Katedry Robotyki i Mechatroniki AGH. Opisy zgłoszonych projektów dostępne są na www.PrintedConference.com.

W strefie targowej można było zobaczyć pracujące drukarki, poznać możliwości różnych technologii, oglądając różnorodne wydruki, a także zeskanować twarz w 3D. Największe zainteresowanie wzbudziły przykłady komercyjnego zastosowania wydruków – np. do produkcji lamp w polskim superaucie Hussarya wydrukowane przez Omni3D. Wśród wystawców znaleźli się: Omni3D, Atmat, Bibus Menos, CadXpert, 3DFly, 3D Gence, Smarttech3D. Wśród odwiedzających znaleźli się także uczniowie krakowskich podstawówek, którzy testowali wszystkie wydruki – m.in. deskorolkę.

Wydarzenie było częścią Krakowskiego Tygodnia Startupów #startKRKup. Kolejna edycja odbędzie się jesienią 2019 r. także w Krakowie.

KOMENTARZE
Newsletter