Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sky is the limit – technologie 5G
Sky is the limit – technologie 5G
Technologie 5G to nowy standard telekomunikacji. Będą jak powietrze – zawsze i wszędzie. Przewiduje się, że będą nam towarzyszyć przez co najmniej kolejne dwie dekady. To czym są wspominane technologie, a także wszelkie związane z nimi zagadnienia udało nam się dowiedzieć podczas panelu dyskusyjnego na X Europejskim Forum Gospodarczym – Łódzkie 2017.

 

 

Czym jest technologia 5G?

Technologia 5G jest kolejnym etapem rozwoju telekomunikacji. Zagadnienie najlepiej opisuje metafora: Internet będzie jak powietrze – zawsze i wszędzie. Poprzednie technologie skupiały się na innych aspektach. 3G dawało możliwość korzystania z Internetu. 4G dodatkowo umożliwiało oglądanie wideo w wysokiej jakości. A jakie korzyści płyną z 5G?

1. bardzo szybki transfer danych,

2. masowy ruch komunikacji z maszynami,

3. rozszerzona komunikacja mobilna,

4. brak opóźnień,

5. nieograniczona ilość odbiorników.

Każdy użytkownik omawianej technologii będzie mógł korzystać z Internetu o szybkości przesyłu danych 30 GB/s. Co więcej, podczas trwających testów udało się osiągnąć rekordową prędkość 80 GB/s!

 

Jak to może zmienić życie przeciętnego Nowaka?

Przede wszystkim będzie miał zdecydowanie lepszy odbiór. Każdy z nas będzie mógł oglądać filmy w doskonałej jakości. Dane oraz pliki będą przechowywane w chmurze – nie tak jak do tej pory na nośnikach typu pendrive czy płyta CD. Świetną perspektywą jest idea urządzeń bezpośrednio połączonych z Internetem. Jak to będzie wyglądało? Wyobraźmy sobie lodówkę, która stoi w naszej kuchni. Niestety zabrakło w niej sera, który chcieliśmy wykorzystać do śniadania. Technologia 5G poinformuje nas za pomocą aplikacji, że zabrakło naszego ulubionego produktu, wpisze go na listę zakupów, a także (jeśli nadużywamy nabiału) skontaktuje się z naszym dietetykiem! Jak jeszcze możemy wykorzystać 5G? Warto zaznaczyć, że omawiana technologia ma przede wszystkim poprawić komfort życia w mieście. W związku z tym, planowane są budowy parkingów kubaturowych – rezerwacja miejsc parkingowych będzie możliwa przez aplikację. Trwają także prace nad systemem sterowania ruchem drogowym, dzięki czemu na bieżąco będziemy informowani o wszelkich utrudnieniach i korkach na drogach. Problem oświetlenia ulic także zostanie rozwiązany, dzięki inteligentnym latarniom, które dostosują się do poziomu zmierzchania. Zapomnimy również o kolejkach w urzędach, ponieważ instytucje chcą nam wyjść naprzeciw ułatwiając komunikację poprzez telekonferencje. Co więcej, trwają prace nad elektronicznym dowodem osobistym.

 

Co zrobić by osiągnąć sukces?

Ważne, aby wszystkie sektory ze sobą współpracowały, wyznaczały standardy na linii biznes-środowisko naukowe – bez tego czynnika nie będzie możliwości zbudowania technologii 5G w Polsce. Rektor Politechniki Łódzkiej, prof. dr hab. Inż. Sławomir Wiak podkreślił, że technologia 5G jest wymogiem młodego pokolenia, w związku z tym społeczeństwo musi się do tego dostosować, aby nie zostać w tyle za innymi krajami Unii Europejskiej. Obecnie Politechnika Łódzka planuje testy w południowej części kampusu, gdzie trzeba zainwestować w sprzęt i zarządzać danymi. To dobra perspektywa, ponieważ trzeba będzie rozszerzyć kadrę (co oznacza więcej miejsc pracy), a także otworzyć nowe kierunki na uczelni o bardziej praktycznym profilu. Działania już są widoczne – PŁ złożyła projekt w ramach inteligentnego budownictwa, gdzie technologie 5G są uwzględnione. Co najważniejsze, władze uczelni starają się, aby Łódź stała się miastem testowym.

 

Jakie są bariery?

Główną przeszkodę stanowią akty formalno-prawne, ograniczające rozbudowę sieci. Należy wprowadzić zmiany w ustawach o ochronie środowiska – będzie wymagana współpraca z ekosystemem. Niestety organizacje ekologiczne znacznie utrudniają wprowadzenie systemu. Technologia 5G emituje wysokie częstotliwości, sięgające nawet 20 GHz, przez co musi dojść do porozumień z państwami sąsiednimi. Brakuje także instrukcji dotyczących cyberbezpieczeństwa, stąd mogą pojawić się obawy w związku z atakami hakerskimi.

 

Jakie mamy perspektywy?

26 czerwca 2017 r. podpisano porozumienie o wdrożeniu technologii 5G w Polsce. Z kolei, w 2019 r. zostaną ostatecznie zatwierdzone projekty dotyczące 5G w naszym kraju. Istnieje możliwość szybszego wdrożenia, jednak niestety pod względem infrastruktury nie jesteśmy jeszcze gotowi. Wszelkie prace należy rozpocząć od początku, ponieważ technologia 5G jest dla nas kompletną nowością – urządzenia nie są dopracowane, nie wiemy zatem, jak będzie ona wyglądać.

 

Dominika Kościółek

KOMENTARZE
Newsletter