Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skuteczne i dokładne czyszczenie zbiorników
Mycie zbiorników z resztek produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle związanym z żywnością, kosmetologią oraz farmacją to bardzo odpowiedzialne zadanie. Regularne mycie zbiorników wykorzystywanych do produkcji jest nieodzowne dla zachowania higieny, powtarzalności produktu oraz rentowności produkcji. Proces czyszczenia zbiorników ma kluczowe znaczenie dla efektywności produkcji i dlatego musi być traktowany jako integralna część całej linii produkcyjnej.

 

W przemyśle biotechnologicznym, chemicznym i farmaceutycznym duży nacisk położony jest na wysoki stopień czystości procesu produkcji. Do konstrukcji lub ścian zbiorników przylegają pozostałości surowców i inne niepożądane substancje. Mogą to być oleje, smary, wosk, żywice, sadza, guma, farby, lakiery, masy bitumiczne, resztki produktu, osady substancji białkowych, kleje, brud i wiele innych. Ich sprawne usuwanie ma wielkie znaczenie dla jakości i efektywności procesów produkcyjnych. Ręczne mycie zbiorników z zabrudzeń powstałych w trakcie wielu procesów przemysłowych, jest znacznym utrudnieniem i najczęściej przyczynia się do generowania strat w przedsiębiorstwie. Mycie ręczne zbiorników wiąże się z niedokładnością czyszczenia, dużym zużyciem cieczy oraz detergentów. Podnosi koszty utylizacji użytych mediów czyszczących oraz generuje długie czasy przestojów potrzebne na demontaż, czyszczenie i powrotny montaż instalacji. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie automatyzacji procesów mycia poprzez montaż głowic myjących. Głowice myjące stosuje się powszechnie w browarnictwie, przemyśle spożywczym, mleczarskim, przemyśle gorzelniczym, farmaceutycznym oraz biotechnologicznym i w wielu innych gałęziach przemysłu, gdzie wymagane jest czyszczenie zbiorników poprzez uderzenie silnym strumieniem wody o dużej sile. Głowice myjące, rozpryskujące wodę po ścianach zbiornika, zapewniają precyzyjne czyszczenie całego zbiornika, umożliwiając szeroki zakres mycia do 3600. Głowice myjące skutecznie usuwają różnorodne zabrudzenia, efektywnie myją, zapewniając jednocześnie wysoki poziom higieniczny umytych powierzchni. Przepływające przez głowice środki myjące łatwo wypłukują się, co ogranicza do minimum zużycie wody. Liczba, rozmieszczenie oraz sposób montażu głowic myjących wewnątrz zbiorników powinny być tak ustalone, aby zapewnić skuteczne zraszanie całej powierzchni mytego obiektu. Ponieważ ręczne mycie zbiorników jest nieefektywne, zastosowanie głowic myjących powoduje, że procesy czyszczenia przebiegają znacznie szybciej, dokładniej, a przy tym oszczędniej zarówno w ubytku wody, jak i środków myjących.
Głowice myjące spuszcza się przez otwór wlotowy do wnętrza zbiornika. Głowica jest izolowana od kontaktu ze zbiornikiem lub zawartością kanału, zarówno przed, jak i po zakończeniu czyszczenia. Proces mycia polega na mechanicznym działaniu strumienia płynu pod wysokim ciśnieniem. Dla ułatwienia i przyspieszenia procesu mycia, stosuje się odpowiednio dobrane środki chemiczne oraz różne temperatury płynów myjących. Na polskim rynku dostępna jest szeroka gama głowic myjących, pozwalająca na indywidualne dopasowanie do kształtu i wymiarów mytych obiektów. Głowice są indywidualnie dopasowywane do opracowywanych procedur i programów mycia, każdego rodzaju urządzenia i procesu, jaki w nim zachodzi. Wybór wydajnego i taniego sposobu mycia wnętrz mieszalników i zbiorników musi zachodzić poprzez wcześniejszą analizę takich czynników jak: rodzaj i skład chemiczny zanieczyszczenia, który ma zostać usunięty ze ścianek zbiornika, rozmiary zbiornika, materiał z jakiego został wykonany zbiornik, ciśnienie i płynność środka myjącego. Dysze czyszczące zbiorniki mogą być stosowane zarówno dla małych pojemników, jak i dużych zbiorników. Występują one w różnorodnych modelach oraz w praktycznie każdym możliwym rozmiarze, dopasowanym odpowiednio do charakteru pracy. Głowice myjące są dostępne jako wariant obrotowy lub statyczny. Głowice statyczne służą do wygenerowania burzliwego przepływu medium czyszczącego i są głównie używane do mycia małych zbiorników i pojemników. Głowice myjące obrotowe wykorzystują ruch obrotowy i fizyczną siłę uderzenia środków myjących do usunięcia lepkich osadów z wnętrza zbiornika. Przepływ środka myjącego powoduje ruch obrotowy kuli. Głowice myjące występują w różnych wariantach wykonania - mosiężne, stalowe i z tworzyw sztucznych.
KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter