Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sala operacyjna przyszłości z innowacyjną koncepcją rzeczywistości rozszerzonej dla minimalnie inwazyjnego leczenia
Royal Philips, światowy lider w dziedzinie technologii wykorzystywanych w ochronie zdrowia, zaprezentował wyjątkową koncepcję rzeczywistości mieszanej, opracowaną wspólnie z Microsoft w celu stworzenia sali operacyjnej przyszłości. Wykorzystując najnowocześniejsze technologie zastosowane w platformie Azurion (platforma do wykonywania zabiegów monitorowanych badaniami obrazowymi firmy Philips) oraz HoloLens 2 (holograficzny komputer w formie okularów rzeczywistości rozszerzonej firmy Microsoft) obie organizacje zaprezentują nowatorskie zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej do minimalnie inwazyjnego leczenia wspomaganego obrazowaniem.

Podczas zabiegów minimalnie inwazyjnych, w przeciwieństwie do chirurgii otwartej, wymagane jest niewielkie nacięcie, by lekarz mógł wprowadzić odpowiednie narzędzia, takie jak cewniki, do obszaru poddawanego zabiegowi. Może on obejmować serce, naczynia krwionośne, mózg, wątrobę i inne główne narządy. Lekarze, podczas tego typu zabiegu, nie mogą bezpośrednio zobaczyć ani dotknąć wewnętrznych organów pacjenta. Polegają natomiast na zaawansowanych technologiach obrazowania medycznego, takich jak RTG o niskiej dawce promieniowania i ultrasonografii, a także na innych technologiach nawigacyjnych. Philips jest wiodącym dostawcą zaawansowanych technologicznie zestawów interwencyjnych oraz hybrydowych sal operacyjnych przeznaczonych do takich zabiegów.

Wspólna koncepcja rzeczywistości rozszerzonej Philips i Microsoft przenosi zarówno obrazowanie na żywo, jak i inne źródła danych, wyświetlane obecnie na dużych płaskich ekranach, do trójwymiarowego holograficznego środowiska rzeczywistości rozszerzonej, które może być kontrolowane przez lekarza w ergonomiczny, łatwy i intuicyjny sposób. Koncepcja ta wykorzystywana jest do gromadzenia dalszych informacji klinicznych w celu wsparcia rozwoju kolejnych rozwiązań rzeczywistości rozszerzonej stosowanych w zabiegach wspomaganych obrazowaniem.

– Przejście od otwartych zabiegów chirurgicznych do zabiegów wspomaganych obrazowaniem, spowodowało znaczną poprawę wyników pacjentów i obniżenie kosztów leczenia – między innymi dzięki znaczącemu skróceniu czasu przebywania pacjenta w szpitalu po zabiegu – mówi doktor Atul Gupta, radiolog diagnostyczny i interwencyjny, dyrektor ds. medycznych w obszarze terapii wspomaganej obrazowaniem w Philips. – Na naszej platformie Azurion integrujemy różne źródła danych w sposób umożliwiający intuicyjny odczyt danych i kontrolę. Współpracując z Microsoft i wykorzystując okulary HoloLens 2, możemy dodatkowo ulepszyć platformę oraz sprawić, że lekarz znajdzie się w spersonalizowanym środowisku rzeczywistości rozszerzonej. Ta koncepcja pozwala widzieć świat rzeczywisty, na który nałożono dane przesyłane na żywo i trójwymiarowe obrazy medyczne potrzebne do przeprowadzenia precyzyjnego zabiegu. Co więcej rozwiązanie to umożliwia kontrolowanie platformy Azurion za pomocą głosu, śledzenia ruchu oczu i zaawansowanych gestów. Wszystko po to, by lekarz mógł w pełni skupić się na pacjencie.

– Rzeczywistość mieszana zapewnia nowe sposoby interakcji ze światem cyfrowym i rzeczywistym, przenosząc zdobycze rewolucji cyfrowej na zupełnie nowe doświadczenia – mówi Alex Kipman, współpracownik techniczny ds. AI i rzeczywistości mieszanej w Microsoft. – Cieszę się, że firmy z różnych branż mogą osiągać więcej dzięki produktom, które tworzymy wraz z naszymi partnerami. Rzeczywistość mieszana ma ogromny potencjał w opiece zdrowotnej, a nasza współpraca z firmą Philips pokazuje, jak ten potencjał może być efektywnie wykorzystany.

HoloLens to samodzielny komputer holograficzny, który umożliwia interakcję z trójwymiarowymi obiektami cyfrowymi bez użycia rąk i bez odrywania wzroku. HoloLens 2, zaprezentowany przez Microsoft podczas targów MWC w Barcelonie, opiera się na przełomowej technologii HoloLens i dzięki uzupełnieniu o istniejące oraz nowe usługi w chmurze Azure, a także wbudowaną sztuczną inteligencję, HoloLens 2 jest najlepszym inteligentnym urządzeniem umożliwiającym korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości.

– Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować szerszej publiczności efekty naszej współpracy z firmą Microsoft. To prawdziwy przełom w zastosowaniu rzeczywistości rozszerzonej w minimalnie inwazyjnym leczeniu. Philips od lat specjalizuje się w innowacyjnym wykorzystywaniu technologii w ochronie zdrowia, a połączenie platformy Azurion i komputera holograficznego HoloLens2 pozwoli nam wznieść się na jeszcze wyższy poziom w rozwiązaniach mających służyć pacjentom – mówi Wiesław Klatt, dyrektor linii biznesowej Image Guided Theraphy Philips w Polsce i w krajach bałtyckich.

Od czasu wprowadzenia na rynek platformy Azurion w lutym 2017 r., już ponad pół miliona pacjentów w ponad 80 krajach skorzystało z jej możliwości. Platforma Azurion, obsługiwana przez system ConnectOS firmy Philips, łączy w sobie innowacje techniczne w zakresie zarówno oprogramowania, jak i sprzętu. ConnectOS umożliwia integrację zaawansowanych i innowacyjnych rozwiązań cyfrowych na platformie Azurion.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter