Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Robot, który dezynfekuje światłem

Student UŁ opracował robota, który wykorzystuje światło UV-C do dezynfekcji powierzchni, sprzętu laboratoryjnego i powietrza. Jego urządzenie może zastąpić personel w działaniach chroniących przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa i innych infekcji w szpitalach.

 

Fot. materiały prasowe UŁ 

 

Robota Robo-uv skonstruuował Deepjyoti Nath, student Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego. Wykorzystał do tego promieniowanie UV-C – promieniowanie elektromagnetyczne (fale o długości 100-280 nm). Naturalnie jest ono emitowane przez słońce, ale nie przedostaje się przez atmosferę. Jest niewidzialne dla człowieka, ale szkodliwe. Lampy sterylizujące UV-C są powszechnie wykorzystywane do dezynfekcji powierzchni i narzędzi. Inne rozwiązania polegają na użyciu roztworów na bazie alkoholu, które muszą pozostać na powierzchni przez kilka godzin w celu idealnej dezynfekcji. Oznacza to, że praktycznie niemożliwa jest ciągła dezynfekcja całego otoczenia. Alkoholem nie można również dezynfekować powietrza, w którym znajduje się znaczna ilość wirusów.

Deepjyoti Nath wskazał, że nabywanie infekcji poprzez zarażenie się w szpitalu jest powszechne i każdego roku spotyka to 8,9 mln ludzi w całej Europie. Robot zbudowany przez indyjskiego studenta UŁ może mapować swoje otoczenie, być wzywany na żądanie lub mieć ustawione punkty orientacyjne na mapie i zaplanowany czas dezynfekcji, po którym wraca do swojej stacji ładowania. Działa na systemie operacyjnym ROS (Robot Operating System), który jest używany m.in. przez Google i Teslę.

Jak informuje Biuro Prasowe Uniwersytetu Łódzkiego, projekt robota został doceniony podczas Forum Wizja Rozwoju. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zaś wymienia promieniowanie UV jako jeden ze sposobów walki z koronawirusem. Światło ultrafioletowe niszczy cienką warstwę lipidową wirusa.

PAP - Nauka w Polsce

KOMENTARZE
Newsletter