Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przełom w biodruku 3D w Polsce. Sygnis Bio Technologies wchodzi na polski rynek

Przełom na rynku biodruku 3D w Polsce. Labnatek łączy się z liderem technologii druku 3D Sygnis New Technologies, tworząc pierwszą polską firmę profesjonalnie zajmującą się technologiami addytywnymi w biotechnologii i medycynie – Sygnis Bio Technologies.

 

 

 

Technologia biodruku 3D przestaje być odległą wizją futurystów czy elementem scenografii filmów sci-fi. Już dziś na Newcastle University prowadzone są prace nad drukowaną rogówką ludzkiego oka, Carnegie Mellon University drukuje żywe elementy serca, a polska Fundacja Badań i Rozwoju Nauki prowadzi badania nad bioniczną trzustką. Niedawno gigant chemiczny BASF we Francji podpisał kontrakt z CTI Biotech na druk 3D modyfikowanych immunologicznie modeli skóry, która ma być wykorzystana w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, a the Swedish Space Agency wraz z niekwestionowanym liderem biodrukarek Cellink testuje biodrukowane komórki macierzyste w kosmosie. Potencjał technologii biodruku 3D jest niebagatelny i radykalnie przybliża nas do kolejnego przełomu w nauce.

W atmosferze wspomnianego rozwoju technologicznego, znana na rynku sprzętu naukowo-badawczego firma Labnatek, łączy się z liderem technologii addytywnych Sygnis New Technologies, tworząc Sygnis Bio Technologies – pierwszą polską firmę zajmującą się technologiami addytywnymi w biotechnologii i medycynie oraz nowoczesnymi technikami mikroskopii wysokorozdzielczej. Sygnis Bio Technologies tworzą eksperci druku 3D, projektowania i biodruku. Nowo powstała spółka ma już na swoim koncie kilka wdrożeń rozwiązań biotechnologicznych w polskich ośrodkach badawczych. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć, dla którego Sygnis Bio Technologies zapewnia wsparcie technologiczne, jest projekt Bionicznej Trzustki, który prowadzi Fundacja Badań i Rozwoju Nauki. Z inicjatywy FBiRN powstało konsorcjum Bionic, któremu przewodniczy dr hab. med. Michał Wszoła. Konsorcjum pracuje nad projektem o nazwie „Biodrukowanie 3D rusztowań z wykorzystaniem wysp trzustkowych lub komórek produkujących insulinę w celu stworzenia bionicznej trzustki”.

– Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w unikatowym na skalę światową projekcie, niosącym nadzieję dla osób chorych na cukrzycę – mówi Grzegorz Kaszyński, CEO Sygnis Bio Technologies. – Producentem sprzętu, dzięki któremu możemy rozwiązywać problemy naszych partnerów naukowych i biznesowych, jest Cellink – szwedzko-amerykański lider biodruku 3D na świecie. Firma założona w 2016 roku przez cztery osoby, dziś liczy ponad 150 pracowników. Ich biura znajdują się w sześciu miastach na trzech kontynentach, a ich systemy sprawnie funkcjonują w ponad 700 laboratoriach na całym świecie – dodaje.

Sygnis Bio Technologies w swojej ofercie dysponuje między innymi trzema maszynami unikatowymi na polskim rynku: Holograph X, Single-Cell Printer i Nanolive CX-A.

HolographX to unikatowe rozwiązanie na skalę światową. Jest to pierwsza na świecie holograficzna drukarka dwufotonowa (2pp). Jej rozwiązania pozwalają osiągnąć rozdzielczość druku lepszą niż 1 um. Dzięki rozwiązaniom holograficznym jest to najszybsza drukarka 2pp na świecie, ponad tysiąckrotnie szybsza niż istniejące rozwiązania bazujące na skanerach galwanometrycznych. Jest to jedyne rozwiązanie pozwalające wytwarzać nawet najmniejsze naczynia włosowate dla konstruktów tkankowych.

Single-cell printer™ – jest zautomatyzowanym, stołowym urządzeniem, które pozwala na umieszczanie pojedynczych komórek na płytkach 96- lub 384-dołkowych, do których dostosowane są dwa nośniki. Głowica dozująca jest wyposażona w kamerę/optykę, która umożliwia monitorowanie ilości nakładanych komórek, a sama głowica nie wpływa negatywnie na ich stan podczas użytkowania. Single-cell printer™ eliminuje potencjalne błędy wynikające z nieprawidłowości ilościowych czy uszkodzeń przy rozkładzie komórek, ale także kontaminacji krzyżowej.

CX-A firmy Nanolive to jedyny na świecie system zautomatyzowanego przyżyciowego obrazowania komórek pracujący w formacie płytek 96-dołkowych. Zapewnia możliwość badania dynamiki makrokomórkowej, takiej jak proliferacja, ruchliwość czy interakcje, a także wgląd do wnętrza pojedynczej komórki np. charakteryzacja dynamiki sieci mitochondrialnej.

 

Twórcza współpraca w imię dostępności innowacyjnych rozwiązań technologicznych na polskim rynku 

Drogi Labnateka i Sygnis New Technologies wielokrotnie krzyżowały się w zakresie projektów prowadzonych we współpracy z polskimi edukatorami m.in. Rzecznikami Nauki czy Piknikiem Naukowym. – Gdy zaczęliśmy rozwijać naszą ofertę w zakresie biodruku i biopatterningu, naturalnie też zaczęły się zacieśniać więzy pomiędzy obiema firmami. W roku 2019 zdecydowaliśmy na dołączenie Labnatek do rodziny Sygnis, czego efektem jest Sygnis Bio Technologies – mówi Grzegorz Kaszyński. – Dzięki temu połączeniu wiedza i rozwiązania Labnatek trafią do szerszego grona klientów przemysłowych Sygnis New Technologies. Natomiast Sygnis Bio Technologies będzie w stanie oferować swoim partnerom doświadczenie SNT w zakresie klasycznych technik addytywnych, które stają się niezbędne w codziennej działalności praktycznie każdego laboratorium – dodaje.

– Polskie ośrodki badawcze cały czas odstają od poziomu Europy Zachodniej w szybkości adopcji najnowocześniejszych technik badawczych – ocenia Andrzej Burgs, co-founder Sygnis Bio Technologies i CEO Sygnis New Technologies. – Mamy nadzieję, że techniki takie jak biodrukowanie, holotomografia czy super-rozdzielczość staną się w Polsce standardem tak, jak to ma miejsce na świecie. Naszym celem jest promowanie innowacyjnych technik obrazowania oraz rozwój addytywnych technik inżynierii tkankowych. Wierzymy, że przyszłość biologii jest w hodowlach i obrazowaniu 3D – podsumowuje.

 

KOMENTARZE
Newsletter