Próba generalna
Pre-NeurIPS można nazwać próbą generalną przed prestiżowymi konferencjami, takimi jak NeurIPS, ECCV czy CoRL. Publikacja np. na ECCV w środowisku naukowym ma podobną wartość, co artykuły w „Science” czy „Nature” – najbardziej znanych na świecie periodykach naukowych. Badania nad AI rozwijają się jednak tak szybko, że to nie czasopisma, a właśnie konferencje są areną dyskusji między badaczami, dzielenia się wynikami i wymiany doświadczeń. To miejsce, gdzie badania mają szansę zostać zauważone i szerzej przedyskutowane, a naukowcy dostają szansę, by bezpośrednio omówić swoje prace z kolegami z całego świata.
Spotkanie Pre-NeurIPS na Politechnice Warszawskiej zgromadziło 25 posterów, które wkrótce będą lub już były wystawiane na prestiżowych konferencjach:
* ECCV 2024 (European Conference on Computer Vision) – 29.09-04.10 2024 r. w Mediolanie,
* ECAI 2024 (European Conference on Artificial Intelligence) – 19-24.10.2024 r. w Santiago de Compostela,
* CoRL 2024 (Conference on Robot Learning) – 6-9.11.2024 r. w Monachium,
* NeurIPS 2024 (Conference on Neural Information Processing Systems) – 10-15.12.2024 r. w Vancouver,
* WACV 2025 (Conference on Applications of Computer Vision) – 28.02-04.03.2025 r. w Tucson.
– Dobry poster zachęca do interakcji z autorem i może pomóc naszemu artykułowi przyciągnąć uwagę. Osobiste interakcje na konferencjach oferują ogromną przewagę nad publikacjami w czasopismach – zauważa Jan Dubiński, doktorant Politechniki Warszawskiej i IDEAS NCBR.
Ponad 15 tys. zgłoszeń!
Pre-NeurIPS to odpowiedź na wyzwania, jakie stawia przed uczestnikami międzynarodowa scena naukowa. – Cieszymy się, że sesja Pre-NeurIPS organizowana jest nie tylko w Warszawie, ale odbywa się również w 17 jednostkach sieci ELLIS, m.in. w Zurychu, Amsterdamie i Oksfordzie. Pre-NeurIPS pomaga naukowcom ćwiczyć umiejętność prezentowania wyników i dzielenia się wiedzą – tłumaczy Agata Bader, koordynator ds. współpracy akademickiej i międzynarodowej w IDEAS NCBR. Międzynarodowa scena naukowa jest obecnie niezwykle konkurencyjna. W tym roku NeurIPS przyjęło tylko 23% spośród 15 tys. zgłoszeń, a ogromne zainteresowanie sprawiło, że organizatorzy wprowadzili losowy system rejestracji dla uczestników bez zaakceptowanych prac. Ostatecznie na konferencji znalazły się ponad 4 tys. publikacji.
Najlepsze postery i wyróżnienia
Podczas Pre-NeurIPS uczestnicy oddawali głosy na najlepsze postery i prezentacje. Zwycięzcą został Wojciech Łapacz z Politechniki Warszawskiej, który przedstawił poster „Exploring the Stability Gap in Continual Learning: The Role of the Classification Head”, a drugie miejsce ex aequo zajęli Jan Dubiński z PW i IDEAS NCBR (prezentacja: „Generative modelling forHigh Energy Physics simulations at CERN”) oraz Karol Rzepka z PW (prezentacja: „DTLS performance evalution in IoT environments”). – Wystawienie plakatów na sesji tego typu to coś więcej niż próba generalna – pozwala na bardzo dobre dotarcie do współpracowników z lokalnej społeczności, co czasami nie jest możliwe na samej konferencji. Wydarzenia, takie jak NeurIPS, to wielkie kotły z tysiącami osób. Bardziej kameralne spotkania mają dużą wartość same w sobie – dodaje Jan Dubiński. Jak wyglądał prawdziwy NeurIPS w Vancouver oczami naukowców IDEAS NCBR, można zobaczyć tutaj.
KOMENTARZE