Saventic Health opracował do tej pory 50 algorytmów sztucznej inteligencji, które wykrywają najczęściej występujące choroby rzadkie. Swoje rozwiązania spółka oferuje globalnym firmom farmaceutycznym – obecnie prowadzi projekty dla 11 spośród 30 największych graczy z tego sektora na świecie. Start-up współpracuje również z ponad 30 klinikami i szpitalami w Polsce, Niemczech, Francji i Brazyli. W Kanadzie Saventic Health pracuje z operatorem kilkunastu szpitali i ośrodków medycznych połączonych w jeden scentralizowany system elektronicznej dokumentacji medycznej. – Nasza międzynarodowa obecność potwierdza, że opracowane przez spółkę algorytmy są skuteczne i zostały dobrze przyjęte przez naszych klientów i partnerów. Sektor ochrony zdrowia, biotechnologiczny oraz firmy wdrażające innowacje, dzięki rewolucji AI, tworzą obecnie od podstaw zupełnie nowy rynek. Nasza start-upowa kultura organizacji i świetnie dobrany zespół pozwalają nam być jedną z kluczowych firm w tym obszarze. Koncentrujemy się teraz na wejściu na rynki austriacki, szwedzki, hiszpański i włoski, w czym pomaga nam fakt, że nasze algorytmy są zarejestrowane jako produkt medyczny na terenie całej Unii Europejskiej. Pracujemy też nad rozszerzaniem naszej obecności w Ameryce Południowej, gdzie nasze rozwiązania również są certyfikowane jako produkt medyczny. Poza Brazylią, gdzie mamy już toczące się projekty, rozpoczynamy prace w Kolumbii, Peru i innych rozwiniętych cyfrowo krajach regionu. Nasz plan na przyszły rok zakłada dalszą dywersyfikację geograficzną i zwiększenie przychodów, które już dzisiaj są znaczące. Planujemy również kolejną, znacznie większą rundę finansowania serii A, która będzie odzwierciedleniem naszego potencjału, pozycji rynkowej i wyceny. Kiedy do tego dojdzie, naszym kolejnym celem będą Stany Zjednoczone – zapowiada Szymon Piątkowski, założyciel i prezes zarządu Saventic Health.
Do grona inwestorów Saventic Health dołączył teraz TNI Fund, należący do grupy funduszy Kluz Ventures, z siedzibą w Waszyngtonie w USA. TNI Fund inwestuje w przełomowe technologie, na etapach venture i growth, wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję oraz dane w służbie zdrowia. – Nasz fundusz skupia się na przełomowych technologiach w ochronie zdrowia i jej praktycznych zastosowaniach do rozwiązywania globalnych problemów. Saventic Health dostarcza nowoczesnych rozwiązań w ramach diagnostyki pacjentów, co w naszej ocenie jest przyszłością opieki zdrowotnej – mówi Artur Kluz, General Partner TNI Fund. Dodatkowo swój udział w Saventic Health zwiększył fundusz 4growth VC, który zaufał spółce jeszcze w 2022 r., inwestując wówczas 10 mln zł (2,2 mln dol.) w koinwestycji z NCBR Investment Fund. – Dołączenie amerykańskiego funduszu do grona inwestorów potwierdza globalny potencjał Saventic Health. Spółka działa obecnie już na trzech kontynentach i ma globalne umowy z największymi graczami na rynku farmaceutycznymi. Dzięki w pełni cyfrowym procesom spółka jest w stanie realizować projekty dla swoich klientów i diagnozować pacjentów tam, gdzie jest to potrzebne. Pozwala to na dynamiczny wzrost na arenie międzynarodowej – podkreśla Tomasz Biłous, partner zarządzający 4growth VC. – Z satysfakcją obserwujemy dynamiczny rozwój spółki, co utwierdza nas w przekonaniu o dobrej inwestycji. Dotychczasowa ekspansja Saventic Health oraz dalsze plany jej twórców przekonały nas do zwiększenia zaangażowania kapitałowego w spółce. Pokazuje to istotę współpracy kapitału publicznego-prywatnego, który wspólnie daje innowacyjnym polskim firmom większe możliwości budowania globalnego potencjału – dodaje Ksenia Wójcik-Karasiewicz, prezes zarządu NCBR Investment Fund.
Choroby rzadkie dotykają 450 mln ludzi na całym świecie. Szacuje się, że obecnie istnieje ok. 8 tys. takich schorzeń, z czego 800 jest w miarę dobrze rozpoznanych i opisanych. Efektywność dotychczasowych, tradycyjnych metod diagnostycznych, opierających się wyłącznie na wiedzy i doświadczeniu lekarzy czy kosztownych badaniach klinicznych, wynosi 2-4%, a postawienie właściwej diagnozy trwa średnio 7-12 lat. Rozwiązania stworzone przez Saventic Health robią to dużo szybciej i skuteczniej. Algorytmy sztucznej inteligencji przygotowane w oparciu o kompleksową wiedzę medyczną na temat danej jednostki chorobowej dokładnie analizują dokumentację medyczną pacjenta i dostarczają lekarzom sugestii co do dalszego sposobu postępowania. Efektywność takiego rozwiązania jest wielokrotnie wyższa od obecnie stosowanych metod, a cały proces jest dużo szybszy i tańszy. Saventic Health został założony przez Szymona Piątkowskiego oraz prof. n. med. Grzegorza Basaka. Spółka rozpoczęła działalność operacyjną w 2019 r. W 2022 r. uzyskała 10 mln zł finansowania od funduszu 4growth VC w koinwestycji z NCBR Investment Fund. Blisko czterdziestoosobowy zespół Saventic Health tworzą głównie lekarze, specjaliści od inżynierii danych oraz data science.
KOMENTARZE