– Chcemy, by przedstawione w nim działania stały się standardem współpracy na linii innowatorzy-szpitale. Zależy nam, by start-up, przychodząc do placówki medycznej, miał już ogólny ogląd tego, jak będzie wyglądała współpraca, czego może się spodziewać i na jakie pytania powinien być gotowy – mówi o kompendium dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka. – Zbiór dobrych praktyk powstał z myślą o start-upach, które nie były przygotowane na kontakt ze szpitalem lub wyobrażały go sobie inaczej. Zawarliśmy w nim wiadomości m.in. z zakresu organizacji pilotażu, finansowania, prawa, marketingu, komunikacji, pewnego przyjętego w środowisku savoir vivre. Chcemy w ten sposób przygotować innowatorów do podjęcia współpracy ze szpitalem – na podstawie naszych doświadczeń i wiedzy. Oszczędzi to niepotrzebnych nerwów zarówno osobom decyzyjnym w placówce medycznej, jak i samym innowatorom – podkreśla lek. Małgorzata Maj, koordynatorka podręcznika. – Nasz poradnik kierujemy do start-upów, które są na etapie pilotażu. Chcemy podać wartościowe wskazówki, które przełożą się na realne usprawnienie kontaktów pomiędzy szpitalami a twórcami nowatorskich rozwiązań. Nasze kompendium dedykujemy każdemu, kto zastanawia się nad wejściem do szpitali ze swoją innowacją – podsumowuje Radosław Nowak, kierownik Działu Wdrożeń Centrum Innowacji i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Matki i Dziecka.
MCSC Impact Day 2025 obejmowało trzy kluczowe panele dyskusyjne, podczas których eksperci i praktycy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Panel pierwszy, zatytułowany „Model współpracy organów publicznych – jak lepiej współpracować przy programach wsparcia dla innowatorów?”, poprowadziła Diana Żochowska, Head of Medonet. Uczestniczyli: dr n. farm. Karolina Nowak, dyrektor Wydziału Innowacji i Współpracy Międzynarodowej Agencji Badań Medycznych, dr Barbara Pastuszek-Lipińska, ekspertka w Dziale Zarządzania Strategicznego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Jakub Adamski, dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta. Debatowali nad możliwościami skuteczniejszej współpracy w zakresie wspierania innowacji. Drugi panel – „Szpitale nowej generacji – jak skutecznie wprowadzać innowacje i budować ich akceptację” – poprowadził dr. n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor IMiD. Przedstawiciele placówek medycznych omówili swoje oczekiwania i doświadczenia związane z wdrażaniem nowoczesnych technologii. W dyskusji wzięli udział: dr n. med. Alicja Karney, zastępca dyrektora ds. klinicznych w Instytucie Matki i Dziecka, Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie, Jacek Graliński, prezes zarządu Bonifraterskiego Centrum Medycznego Sp. z o.o., Dariusz Szplit, kierownik Działu Innowacji, Analityki i Wdrożeń Technologii Medycznych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Ostatni panel dyskusyjny „Założenia kontra rzeczywistość – czyli na co komu ten konkurs?” poprowadził Paweł Zieliński z Consonance. Do udziału w nim zostali zaproszeni przedstawiciele zwycięskich start-upów dotychczasowych edycji Mother and Child Startup Challenge, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami oraz sukcesami w rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań. W dyskusji głos zabrali: Maciej Stanuch z MedApp, dr hab. n. med. Wojciech Kukwa z Clebre, Żaneta Krawczyk-Antońska z Inventmed, Tomasz Bartosiak z UES.
Podczas eventu organizatorzy opowiedzieli o wprowadzonych zmianach w 4. edycji konkursu, m.in. zwiększeniu ekosystemu szpitali, które aktywnie uczestniczą we wspieraniu jego rozwoju (jako szpitale współorganizujące i szpitale partnerskie). Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję odwiedzenia przestrzeni wystawowej, gdzie start-upy zaprezentowały innowacyjne technologie i rozwiązania medyczne. To była doskonała okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów i inspirowania się nowymi pomysłami. MCSC Impact Day 2025 pokazało, że współpraca różnych sektorów jest kluczowa dla przyszłości ochrony zdrowia.
KOMENTARZE