Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwszy na świecie system do efektywnej rehabilitacji zaburzeń mowy powstanie w Polsce. Przełom w leczeniu afazji
Pierwszy na świecie system do efektywnej rehabilitacji zaburzeń mowy powstanie w Polsce. Pr
W Polsce średnio co osiem minut ktoś doznaje udaru mózgu. Choroba ta jest jedną z trzech najczęstszych przyczyn śmierci wśród Polaków. Na świecie udar mózgu dotyka rocznie około 10 milionów ludzi. Około jedna trzecia pacjentów po udarze, cierpi na zaburzenia mowy, które uniemożliwiają im komunikację z otaczającym światem. Nie potrafią formułować swoich potrzeb, ocen i emocji. Nie mogą pisać, czytać i mówić. Choroba w coraz większym stopniu zaczyna dotykać również ludzi młodych, a dotychczas stosowane metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

 

 

Szansą na przełom w terapii jest pierwszy na świecie system do efektywnej rehabilitacji zaburzeń mowy, nad którym dziś pracuje Neuro Device – polska firma, specjalizująca się w rozwoju innowacyjnych rozwiązań z zakresu badania i leczenia chorób układu nerwowego. Ich przełomowy wynalazek wygrał w br. polską edycję międzynarodowego konkursu dla innowatorów – Chivas Venture, a od teraz do 25 kwietnia w finale turnieju w Amsterdamie będzie walczył o jedną z nagród, których pula stanowi 1 mln dolarów dofinansowania na dalszy rozwój.

Udar mózgu dotyka rocznie około 10 milionów ludzi na całym świecie. Niestety z roku na rok ta liczba rośnie. W Polsce rokrocznie przybywa ponad 60 tysięcy nowych jego ofiar. Powagę problemu podkreśla również obniżający się wiek pacjentów. Równie niepokojące są skutki udaru. W wyniku udaru mózgu umiera blisko 25 proc. chorujących osób, a około 50 proc. staje się nieodwracalnie niepełnosprawnymi. U około jednej trzeciej przypadków udar wywołuje zaburzenia w percepcji lub produkcji mowy w postaci afazji.

 

Terapia afazji dziś

Według statystyk afazja występuje u około 21-38 proc. pacjentów, którzy przeżyli udar mózgu, co w skali Polski oznacza od 15 do 28 tysięcy osób. Zaburzenie jest również istotnym problemem klinicznym, niekorzystnie wpływa na przebieg rehabilitacji, drastycznie pogarsza sprawność funkcjonalną i jakość życia, tym samym obniżając szansę na wyzdrowienie. Dotychczas stosowane formy terapii są długie i mało efektywne. Optymizmem nie napawa również ograniczony dostęp do terapeutów.

 

Innowacyjne rozwiązanie z Polski, które wesprze ludzkość

Szansą na przełom w leczeniu jest pierwszy na świecie system wspomagający efektywną rehabilitację zaburzeń mowy, który ma znacząco zmienić jakość terapii. Pomysłodawcą urządzenia jest Neuro Device, firma specjalizująca się w rozwoju innowacyjnych rozwiązań z zakresu badania i leczenia chorób układu nerwowego.

– Nasze rozwiązanie bazuje na neuromodulacji, czyli stymulacji odpowiednich obszarów mózgu impulsami elektrycznymi (w przypadku afazji są to obszary odpowiedzialne za mowę), dzięki czemu utrwalają się w nim prawidłowe procesy lub tworzone są alternatywne ośrodki i połączenia w mózgu. To bezpieczna i bezinwazyjna metoda, która znacznie usprawnia terapię i pomaga pacjentowi w krótszym czasie wrócić do normalnego życia. – tłumaczy Paweł Soluch, prezes Neuro Device, zwycięzca polskiej edycji Chivas Venture 2018.

Urządzenie będzie można zastosować nie tylko w gabinetach terapeutycznych, ale także w warunkach domowych. Pozwoli to zarówno na przyspieszenie rehabilitacji, jak również znaczną poprawę jej efektów, umożliwiając pacjentom powrót do normalnego życia.

 

1 milion dolarów dofinansowania na rozwój

Neuro Device jako tegoroczny zwycięzca III finału polskiej edycji Chivas Venture, międzynarodowego konkursu poszukującego i promującego przedsiębiorców odpowiedzialnych społecznie z całego świata, będzie reprezentować Polskę w globalnym finale tego wydarzenia w Amsterdamie. Na zwycięzców do podziału czeka dofinansowanie z puli miliona dolarów!

– Udział w światowym finale Chivas Venture to dla naszego projektu ogromna szansa na zdobycie potrzebnego finansowania na rozwój tej innowacyjnej technologii i zapewnienie w krótkim horyzoncie czasu każdemu pacjentowi dotkniętemu afazją, łatwego dostępu do nowej metody rehabilitacji – dodaje Paweł Soluch.

 

Jak wspomóc polski wynalazek?

Od 4 do 25 kwietnia firma będzie walczyła w pierwszym etapie finału Chivas Venture o 50 tys. dolarów. Przez 3 najbliższe tygodnie każdy będzie mógł wspomóc Neuro Device w walce o zwycięstwo. Wystarczy wejść na stronę konkursu i zagłosować na polski wynalazek, który może pomóc milionom ludzi na całym świecie.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter