Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Oni spełniają swój amerykański sen. Znamy zwycięskie start-upy w programie akceleracyjnym NCBR
Oni spełniają swój amerykański sen. Znamy zwycięskie start-upy w programie akceleracyjnym N

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało 10 start-upów, które wezmą udział w akceleracji w stanie Nevada. Ostatnie tygodnie to intensywny czas w programie. Innowatorzy uczestniczyli w warsztatach i prezentacjach, aby przekonać do swoich rozwiązań inwestorów z Polski i USA. Teraz otworzyła się przed nimi szansa zaistnienia na rynkach amerykańskim i globalnym.

 

 

Działanie akceleracyjne NCBR-NAP ma umożliwić rozpoczęcie długofalowej współpracy między firmami i instytucjami z Polski i stanu Nevada w różnych obszarach innowacyjności, takich jak medycyna, edukacja, innowacyjne rolnictwo. Ma to przyczynić się do komercjalizacji oferowanych rozwiązań technologicznych oraz wspierania kooperacyjnych form działalności badawczo-rozwojowej. Ostatnie dwa miesiące były czasem kluczowego etapu w programie NCBR-NAP, bezpośrednio poprzedzającego wybór zwycięskich start-upów. W połowie lutego br. w Warszawie odbył się Bootcamp Warsaw, będący dla start-upów czasem intensywnych warsztatów, pracy w grupach, konsultacji eksperckich i dyskusji. W ciągu czterech dni spotkań z ekspertami z Polski i USA firmy poznały również ofertę i specyfikę stanu Nevada. Ta dawka wiedzy posłużyła start-upom do przygotowania swoich wystąpień podczas Demo Day, który odbył się 24 lutego br. Każdy podmiot miał kilka minut na prezentację typu „elevator pitch”, czyli w zwięzłej, ale przekonującej formule.

 

Od rozwiązań IT, przez nanodruk, „budowlankę”, aż po wodór

Prezentacje uczestników programu zostały poddane ocenie. Komisja Oceniająca w porozumieniu z Biurem Gubernatora Stanu Nevada ds. Rozwoju Gospodarczego przyznała każdemu podmiotowi punkty zgodnie z regulaminem programu. Dziesięć najwyżej ocenionych start-upów zostało rekomendowanych do udziału w procesie akceleracji prowadzonym na terenie stanu Nevada: Salesbook, Flex and Robust Systems, Ideal Bistro, Flyzone, SOLHOTAIR, Expansio, Prime Bit Games, NANOO Printers, VEO, Weartech Solutions. Wymienione firmy oferują różnorodne rozwiązania i produkty, takie jak: gry komputerowe, kodowanie dla dzieci, usługi dla branży vendingowej, smartwatche dla branży HoReCa, aplikacje sprzedażowe, gogle nawigacyjne, technologia nanodruku, kolektory słoneczne, technologie magazynowania wodoru, innowacje dla branży budowlanej. Sam proces akceleracji potrwa kilka dni, a jego program ramowy będzie dostosowany do profilu wybranych start-upów. Akceleracja będzie uwzględniała wsparcie mentorów dopasowanych do etapu rozwoju start-upów, organizację spotkań z firmami i instytucjami gospodarczymi oraz wizyty studyjne w globalnych korporacjach zlokalizowanych w stanie Nevada.

 

Fenomen polsko-nevadyjskiej współpracy

Za proces akceleracji odpowiada Biuro Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego, które podczas Demo Day reprezentował dr hab. Paweł Pietrasieński, prof. SGH, pełniący w Biurze funkcję dyrektora ds. handlu międzynarodowego. – NCBR-Nevada Acceleration Program jest pierwszym tego typu projektem realizowanym na podstawie Memorandum o Współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada. Jest to także jedyny program akceleracyjny pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i USA, który adresowany jest do firm z całej Polski. Szczególna wartość tego projektu to starannie wyselekcjonowane wsparcie mentorskie dla firm z Polski, które ma pomóc w skutecznym wejściu na rynek amerykański oraz, na co liczymy wraz z NCBR, również globalny – mówił podczas Demo Day prof. Paweł Pietrasieński. Fenomen współpracy Nevady z Polską to przykład sukcesu w wymiarze nie jedynie regionalnym. Tylko w tym roku i tylko w zorganizowanych grupach Nevadę odwiedzi ponad 200 polskich firm. Wspólne projekty badawcze prowadzone są m.in. pomiędzy SGH i Uniwersytetem Nevady w Reno. Dzięki aktywnemu wsparciu chociażby ze strony NCBR, mają doprowadzić do wymiany niemal setki badawczy i studentów po obu stronach.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2022>

pnwtśrczptsbnd
30
31
Packaging [R]evolution
2022-05-31 do 2022-05-31
Packaging Innovations
2022-05-31 do 2022-06-01
1
2
3
4
5
6
8
Beauty Innovations 2022
2022-06-08 do 2022-06-09
10
11
12
14
16
17
18
19
24
25
26
27
28
30
2
3
Newsletter